Moody's: Bir neçə ay ərzində Bank VTB (Azərbaycan)-ın kapitalı artırılacaq
TAM TƏMİRLİ 1 OTAQLI MƏNZİL AYLIQ 377 MANATA!
Bir neçə ay ərzində, səhmdarları, Bank VTB (Azərbaycan)-ın kapitalını birbaşa kapital artırımı və ya VTB Bankdan maliyyə vəsaitinin ayrılması yolu ilə artırmağı hədəfləyir.
"Marja" xəbər verir ki, bu barədə nüfuzlu kredit reytinqi agentliyi "Moody's Investors Service"in yaydığı məlumatda deyilir.
Moody's keçmişdə olduğu kimi, bu dəfə də səhmdarlarının bankı təkrar kapitallaşdıracağını gözləyir. VTB qrupu kapital axını və maliyyə vəsaiti ayrılması ilə törəmə banklarına maliyyə dəstəyi göstərmək təcrübəsinə sadiqdir.
Bank VTB (Azərbaycan) ASC Rusiyanın VTB Bank ASC-nin törəmə bankıdır. Bank VTB (Azərbaycan) ASC-nin səhmdarları VTB Bank ASC (51%), “AtaHolding” ASC (48,99%) və Adıgözəl Ağayevdir (0,01%).
2017-ci ilin aprel ayının 1-nə olan məlumata görə, Bank VTB (Azərbaycan)-ın məcmu kapitalı 51,06 mln. manat həcmindədir və bu məbləğ də 50 milyon manat olan məcmu kapital tələbindən çoxdur.
Qeyd edək ki, bu ildən Bank VTB (Azərbaycan)-nın “sükanı” yeni komandaya həvalə olunub. Mart ayında bank sahəsində 15 ildən çox təcrübəyə malik olan Yevgeni Kirin VTB (Azərbaycan)-ın idarə heyətinə yeni sədr təyin olunub.