Fed-in faizi artıracağı ehtimalı yüksəlib
ABŞ-da bu gün açıqlanan kənd təsərrüfatı xaric məşğulluq rəqəmlərindən sonra ABŞ Mərkəz Bankının (Fed) 13-14 İyun tarixlərindəki FOMC toplantısında faiz artırması ehtimalı yüksəlib.
"Marja" xəbər verir ki, CME Fedwatch-a görə, 14 İyunda faizin 25 bənd artırılması ehtimalı 93,5 faiz səviyyəsinə qədər qalxıb.
Kənd təsərrüfatı xaric məşğulluq göstəricisi açıqlanmamışdan əvvəl 88,8 faiz olan nisbət dünən də 90,0 faiz səviyyəsində idi.
Son çıxışlarında ABŞ iqtisadiyyatının tam məşğulluğa nail olduğunu deyən ABŞ Mərkəzi Bankının sədri Janet Yellen, 4,5 faiz səviyyələrindəki işsizlik nisbətinin inflyasiyanı artıra biləcəyi fikirindədir. Yellen, məşğulluğun yüksək olduğu dövrdə daha aşağı məşğulluq artımlarını müsbət qarşılayır.
Xəbər verdiyimiz kimi, ABŞ-da kənd təsərrüfatı xaric məşğulluq May ayında 138 min artıb. İşsizlik nisbəti isə 4.3% olub. Proqnozlar müvafiq olaraq 184 min və 4,4% idi.