“Məcburuq ki, işçiləri azad edib fəaliyyətimizi dayandıraq” - ŞİRKƏT DİREKTORU
1-ci Qarabağ müharibəsi şəhidi Rəhman Əliyevin oğlu, “Azstone MMC”nin icraçı direktoru Anar Əliyev Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin tabeliyində olan Dövlət Mineral Xammal Ehtiyatlarından İstifadə Agentliyi tərəfindən şirkətdə qanunsuz yoxlamalar aparıldığını iddia edir.
Bununla bağlı A. Əliyev qeyd edib ki, sözügedən yoxlamalar şirkətin iş fəaliyyətinə ciddi təsir edir: “Agentlik sahibkarlıq fəaliyyətimizi dayandırmağa cəhd edir. Artıq məcburuq ki, çalışdığımız MMC-də xeyli sayda çalışan işçiləri işdən azad edərək, sahibkarlıq fəaliyyətimizi dayandıraq. Qanunsuz yoxlamalar və bu qanunazidd hərəkətlərin Qaradağ rayon Məhkəməsində və Bakı Apellyasiya Məhkəməsində obyektiv araşdırılmaması barədə dəfələrlə Məhkəmə Hüquq Şurasının sədri Fikrət Məmmədova və ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayevə müraciətlər etmişik. Buna baxmayaraq, sözügedən Agentlik, eləcə də Bakı Apellyasiya Məhkəməsi tərəfindən icraçı direktor olduğum “Azstone” MMC-yə qarşı təzyiqlər bu gün də davam edir.
Yoxlamaların səbəbini soruşduqda bizə deyilir ki, Agentlik yeni yaradılıb və bu, rəhbərliyin göstərişidir. Şirkətimizin dağ-mədən ayırması aktının müddəti bitib. Bu səbəbdən də işləməmişəm. Aktın müddəti üçün də Agentliyə müraciət etsək də, icazə vermirlər”.
Məsələ ilə bağlı Dövlət Mineral Xammal Ehtiyatlarından İstifadə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədr müavini Azər Şükürova müraciət edilib. O bildirib ki, icazə sənədi olmadan yerin təkindən faydalı qazıntıları çıxardığına görə "Azstone" MMC-in fəaliyyəti qanunsuz hesab olunub:
“Qeyd edim ki, “Azstone" MMC-yə verilmiş dağ-mədən ayırma aktının müddəti 6 may 2020-ci il tarixində bitib. Ona görə də barəsində inzibati protokol tərtib olunub, qanunamüvafiq tədbirlərin görülməsi üçün Qaradağ rayon Məhkəməsinə göndərilib və məhkəmə tərəfindən cərimələnib”.
Agentliyin rəsmisi onu da bildirib ki, ümumiyyətlə, icazə sənədi olmadan yerin təkindən faydalı qazıntıların çıxarılması qanunsuz hasilat hesab olunur.