Mikayıl Cabbarov dövlət şirkətlərilə bağlı planlardan danışdı
"Şəffafflıq tam təmin edilməyib,zərərlə çalışırlar"“Bu gün bir sıra dövlət şirkətlərində fəaliyyət günün tələblərinə cavab vermir, bir sıra hallarda idarəetmənin effektivliyi aşağıdır, şirkətlərin xərcləri, tender prosedurları sahələrində şəffafflıq tam təmin edilməyib, büdcə gəlirlərinin formalaşmasında mühüm rol oynamaları olduqları halda bir çox halda zərərlə çalışırlar”.
Marjanın məlumatına görə, bunu iİqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov “Postpandemiya dövründə vergi sistemi” konfransında çıxışı zamanı bildirib.
Nazir qeyd edib ki, bu sahədə artıq ciddi islahatlar həyata keçirilir: “Dövlət şirkətlərinin effektivliyinin artırıması onların bazar dəyərinə nail olunmasına gətirib çıxarmalıdır. Dövlət şirkətlərinin borclanmalarına nəzarətin gücləndirilməsi, dövlət büdcəsinə dividend ödənişlərinin artırılması hədəf kimi qarşımızda durur. 2020-ci ildə yaradılmış Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi bu sahədə çalışır və dövlət şirkətlərinin idarə edilməsi sahəsində əsaslı islahatlar hazırlanır".