Salyan və Neftçala öndədir
Pambıq üzrə orta məhsuldarlıq 33,2 sentnerə çatıb. Qəbul məntəqələrinə 331649 ton pambıq təhvil verilibRespublikada pambıq yığımı yekun mərhələyə qədəm qoyub.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin yaydığı məlumata görə, dekabrın 11-dək fermerlər sahələrdən 331649 ton pambıq yığaraq qəbul məntəqələrinə təhvil veriblər. Bu, ötən ilin yekun göstəricisindən 36649 ton çoxdur. Qeyd edək ki, 2019-cu il pambıq mövsümünün yekununda ölkə üzrə 295 min ton pambıq yığılaraq məntəqələrə təhvil verilmişdi.
Bu günə olan operativ məlumata görə, pambıq yığımında orta məhsuldarlıq 33,2 sentner təşkil edir. Bu, ötən ilin yekun göstəricisindən 3,7 sentner çoxdur. Pambıq yığımının optimal müddətdə başa çatdırılması nəzərdə tutulur.
2020-ci ildə Azərbaycanın 21 rayonunda 100 min hektara yaxın sahədə pambıq əkilib. İndiyədək ən yüksək orta məhsuldarlıq Salyan (40,5 sent/ha), Neftçala (38,55 sent/ha), Tərtər (37,98 sent/ha), Beyləqan (35,24 sent/ha), Ağcabədi (34,96 sent/ha), Yevlax (34,91 sent/ha), Goranboy (34,42 sent/ha), Bərdə (33,79 sent/ha), Saatlı (33,15 sent/ha), Ağdam (32,88 sent/ha), Sabirabad (32,37 sent/ha) və Zərdab (30,17 sent/ha) rayonlarında qeydə alınıb.