Qlobal bazarların səbirsizliklə gözlədiyi qərar açıqlandı.
“Marja” xəbər verir ki, ABŞ Mərkəzi Bankı Fed-in dünən başlamış iclası bu gün başa çatıb.
Gözlənildiyi kimi, iclasda uçot dərəcəsi 1,00%-1.25% aralğından 1,25%-1.50% aralığına qaldırılıb.
Beləliklə, Fed faizləri 25 bənd artırmışdır.
Fed bu il Mart və İyun aylarında hər birində 25 bənd olmaqla 2 dəfə faiz artırmışdı.
SÜRPRİZ YOXDUR
Fed bəyan edib ki, 2018-ci ildə 3 dəfə faiz artıra biləcəyini gözləyir. Bazarlar da gələn il faizlərin bu sayda artırılacağını gözləyirdi və bu gözlənti Dolların qiymətində indiyədək öz əksini tapmışdı. Əgər, Fed 2018-ci ildə 4 dəfə faiz artıracağını gözlədiyini açıqlasaydı, bu sürpriz olardı və Dollar güclənə bilərdi.
Fed 2018-ci ildə güclü iqtisadi inkişaf gözləyir.
Federal Açıq Bazar Komitəsinin (FOMC) açıqlamasında, "Məşğulluğun artıması sağlamdır və işsizlik nisbəti daha da düşüb. İnflyasiyanın yaxın perspektivdə Fed-in 2 faiz olan hədəfindən aşağı qalmaqda davam edəcəyini, ancaq orta müddətdə hədəfimizin yaxınlığında "sabitləşəcəyini" gözləyirik",- qeyd edilib.
Bəyanatda diqqəti cəlb edən, Fed-in əvvəlki açıqlamasında bəhs etdiyi əmək bazarının "daha da güclənməsini" gözlədiyi barədə ifadələrə yer verməməsi olub. Bunun əvəzinə, "pul siyasətinin əmək bazarının güclü qalmasına kömək edəcəyi" ifadəsinə yer verib. Bu vəziyyət, Fed rəsmilərinin, əmək bazarındakı yaxşılaşmanın yavaşlayacağını gözlədiklərinə işarə edir.
Fed sədri Janet Yellen gələn ilin Fevral ayında vəzifəsini Jerome Pauellə təhvil verəcək.