10 milyard dollarlıq birləşmə planını ləğv etdilər
Sony və Zee Entertainment 2 illik gecikmədən sonra Hindistanda planlaşdırdıqları 10 milyard dollarlıq media birləşməsini ləğv ediblər.
Marja.az xəbər verir ki, beləliklə, hər iki şirkət Asiyanın ən böyük yayım bazarında əyləncə nəhəngi yaratmaq səylərindən əl çəkib.
Yaponiya şirkəti bazar ertəsi Zee-yə göndərdiyi məktubda birləşmə müqaviləsinin şərtlərini yerinə yetirə bilmədiyi səbəbi ilə 90 milyon dollarlıq xitam haqqı tələb edib.
Mumbayda yerləşən Zee şirkəti də müqaviləni pozduğunu rədd edib.
Digər tərəfdən, sövdələşmə, Hindistanın kapital bazarları tənzimləyicisi tərəfindən aparılan araşdırma zamanı Zee-nin baş icraçı direktoru Punit Goenka-nın birləşdirilən quruma rəhbərlik edib-etməməsi ilə bağlı çıxılmaz vəziyyətə düşməsi səbəbindən pozulub.
Yeni şirkətin illik 2 milyard dollar gəlir əldə edəcəyi, Sony-nin Zee-nin regional hind dillərindəki zəngin məzmunundan və onlarla yerli televiziya kanalından faydalanacağı gözlənilirdi.