Elon Mask peyk İnterneti üçün Azərbaycanda da şirkət yaradıb
Azərbaycanda törəmə şirkət yaradılıb.Noyabrın 1-də “Starlink" peyk internet provayderinin ("SpaceX") törəmə şirkəti olan “Starlink Azerbaijan” MMC Bakıda qeydiyyatdan keçib.
Marja.az Kommersiya Hüquqi Şəxslərin Dövlət Reyestrinə istinadən xəbər verir ki, şirkətin ofisi "Azur Biznes" Mərkəzində yerləşir. Loren Dreyer şirkətin direktoru təyin edilib. O, "Speys İks"-də (SpaceX) "Starlink"in biznes əməliyyatları üzrə baş direktorudur.
"Starlink" 2023-cü ildən başlayaraq Azərbaycanda xidmət göstərməyi hədəfləyir.
"Starlink" bütün dünyada yüksək sürətli, aşağı gecikmə ilə genişzolaqlı İnternetə çıxış təmin edir.
“Starlink”in internetə çıxışın alternativ mənbəyi kimi meydana çıxması bir sıra ekspertlər tərəfindən müsbət qiymətləndirilir. Onlar qeyd edirlər ki, Ukrayna və digər ölkələrin təcrübəsi "Starlink"in böhran vəziyyətlərində əvəzolunmaz olduğunu təsdiqləyib.
"Starlink" - ABŞ-ın "SpaceX" şirkəti tərəfindən idarə olunan peyk İnternetinə çıxış layihəsidir. Layihə tanınmış iş adamı Elon Maskın rəhbərliyi ilə həyata keçirilir.