Azərbaycandakı strateji əhəmiyyətli stansiya peyk interneti ilə təmin olunub
Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin (CQBK) Azərbaycan hissəsində yerləşən strateji əhəmiyyətli Ərsin Buraxma Stansiyası zəruri peyk interneti rabitəsi ilə təmin olunub.
“SOCAR Midstream Operations” MMC-dən Marja-ya daxil olmuş məlumata görə, bununla bağlı CQBK-nın operatoru olan “SOCAR Midstream Operations” şirkəti ilə Azərkosmos arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Stansiya ənənəvi rabitə vasitələrinin əhatə dairəsi xaricində yerləşir. Peyk internetindən istifadə ucqar ərazilərlə əlaqəni gücləndirməklə CQBK-nın texniki operatorluğunun keyfiyyətini daha da yaxşılaşdırıb.
İnternet xidmətləri “Azerspace-1” peykinin “Azconnexus” platforması vasitəsilə göstərilir.
“Azconnexus” platforması Azərkosmosun operatoru olduğu “Azerspace-1” telekommunikasiya peyki üzərindən fasiləsiz, təhlükəsiz və yüksək keyfiyyətli internet xidməti təqdim edir. Bu platforma istifadəçilərə peyk interneti vasitəsilə video, audio və data daxil olmaqla müxtəlif trafik növlərindən faydalanmağa imkan verir.
Qeyd edək ki, SOCAR-ın törəmə müəssisəsi olan “SOCAR Midstream Operations” şirkəti CQBK-nın kommersiya və texniki operatorudur.
CQBK-nın səhmdarları: bp (29,99%), SOCAR (14,35%), “Cənub Qaz Dəhlizi” QSC (6,67%), LUKOIL (19,99%), TPAO (19%) və NICO (10%).
CQBK dünya səviyyəli boru kəməridir və 2006-cı ildən etibarən təhlükəsiz, etibarlı və səmərəli şəkildə fəaliyyət göstərməklə Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyənin regional bazarlarına qaz nəql edir.
CQBK Türkiyəyə (ildə 6 mlrd. kubmetr) və Avropaya (ildə 10 mlrd. kubmetr) Şahdəniz-2 layihəsi çərçivəsində qaz həcmlərinin ixracı məqsədilə əlavə olaraq genişləndirilmişdir. Genişləndirilmiş boru kəməri ilə 2018-ci ilin iyun ayında Türkiyəyə kommersiya qaz həcmlərinin nəqlinə başlanılıb. 2020-ci ilin dekabr ayında ilk dəfə olaraq CQBK vasitəsilə Şahdəniz-2 qazının Avropaya ixracına başlanılıb. CQBK ixrac sistemi Azərbaycanda 443 km, Gürcüstanda 248 km boru kəmərindən ibarətdir. Sistemə həmçinin Azərbaycanda iki kompressor stansiyası, Gürcüstanda iki kompressor stansiyası və iki nəzarət-ölçü qovşağı daxildir.