Avropa İttifaqı Azərbaycan - Ermənistan sərhədinə monitorinq missiyası göndərir
Avropa İttifaqı (Aİ) çox qısa zamanda monitorinq missiyasını Azərbaycan - Ermənistan sərhədinə göndərəcək.
Bu barədə Aİ-nin Xarici siyasət və Təhlükəsizlik məsələləri üzrə Ali Nümayəndəsi Cozep Borrell mətbuat brifinqində deyib.
O bildirib ki, bu gün keçirilən iclasda Aİ-nin XİN başçıları Ermənistan-Azərbaycan sərhədinə missiyanın göndərilməsinə “yaşıl işıq yandırdılar”.
“Növbəti həftələrdə monitorinq missiyası göndəriləcək. Çox tez bir zamanda. Mən fəxr edirəm ki, biz qısa zamanda bu məsələ ilə bağlı necə işlədik. Bizim Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma istiqamətində işlərdə iştirakımız bir daha sübut edir ki, biz Cənubi Qafqazda sülhü və sabitliyi dəstəkləyirik”, - Borrell bəyan edib.
Avropa İttifaqı (Aİ) Şurasının Prezidenti Şarl Mişel Ermənistanda Aİ-nin monitorinq missiyasının yerləşdirilməsini alqışlayıb.
Şarl Mişel bu barədə “Twitter“ hesabında paylaşım edib.
Ombudsman Azərbaycanın diplomatik nümayəndəliklərinə edilən hücumlara münasibət bildirib
“Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyan və Fransa Prezidenti Emmanuel Makronla görüşün ardınca monitorinq imkanlarının Ermənistanda onun Azərbaycanla sərhədi boyunca yerləşdirilməsini alqışlayıram. Bu, etimad inşasına yardım edəcək və tezliklə Brüsseldə çağırılacaq sərhəd komissiyalarına Aİ-nin daha yaxşı dəstək verməsinə imkan verəcək”, - deyə o bildirib.