1998-ci ildən bəri ilk dəfə olaraq 1 dollar 146 yen səviyyəsinə çatıb
Çərşənbə günü, 1998-ci ilin avqustundan bəri ilk dəfə olaraq bir dollar 146 yen səviyyəsinə çatıb (Yaponiya milli valyutası daha da ucuzlaşıb).
Marja.az xəbər verir ki, yerli vaxtla saat 09:15-də 1 dollar 146,18-146,60 yen təşkil edib.
Bir neçə aydır yen rekord ucuzlaşır. Bunun əsas səbəbi inflyasiyanı cilovlamaq üçün Qərb ölkələrinin mərkəzi banklarının faiz artırmalarına baxmayaraq Yaponiya Mərkəzi Bankının faiz dərəcələrini bazarı stimullaşdırmaq üçün mənfi səviyyədə saxlamasıdır.
Yumşaq pul siyasətinin yenin zəifləməsinə və qiymətlərin artmasına səbəb olması ilə bağlı tənqidlərə baxmayaraq, Yaponiya Bankının (mərkəzi bank) rəhbəri faizi dəyişmək niyyətində olmadıqlarını dəfələrlə bəyan edib. Sentyabrın sonunda növbəti dəfə faiz dərəcəsinin mənfi 0,1% səviyyəsində saxlanmasına qərar verilib.
Belə bir şəraitdə sentyabrın sonunda Yaponiya hakimiyyəti 1998-ci ildən bəri ilk dəfə olaraq milli valyutanın məzənnəsini sabitləşdirmək üçün valyuta intervensiyaları həyata keçirib ki (dollar satıb, yen alıb), bu da onun bir dollar üçün 145 yen səviyyəsindən bir dollar üçün 140 yen səviyyəsindən qısamüddətli möhkəmlənməsinə səbəb olmuşdu.