"Bu il 1 hektardan 10 ton məhsul gözləyirik"
i “Yaşıl Ada” aqroparkı: "Gələn il məqsədimiz qarğıdalı əkinini 1000 hektara çatdırmaqdır".Biləsuvarda bu mövsüm intensiv texnologiyaların tətbiqi ilə becərilən hibrid qarğıdalı sahələrində artıq biçinə başlanılıb. Növbəli əkin prinsipinə uyğun olaraq, bu il ümumilikdə rayonda 1700 hektara yaxın sahədə intensiv texnologiyaların tətbiqi ilə qarğıdalı bitkisi becərilib.
Dənli bitkilər içərisində qarğıdalı ən qiymətli ərzaq və yem bitkisidir. Qarğıdalı payızlıq buğda və arpa əkinindən sonra təkrar əkildikdə vahid sahədən bir il ərzində iki dəfə məhsul götürmək olur. Bu il də rayonda 700 hektar yazlıq, 1000 hektara yaxın isə təkrar əkin olaraq qarğıdalı bitkisi əkilib. Ümumilikdə, rayonda əkin aparılan qarğıdalı sahələrinin böyük hissəsi “Yaşıl Ada” aqroparkının payına düşür.
Təsərrüfat rəhbəri Yusif Həsənov bildirib ki, ötən il 420 hektar sahədə qarğıdalı əkmişdisə, bu il sahəni 600 hektara çatdırıb. “Müasir suvarma sistemi qurduğumuza görə əkin sahələrimizi daha da genişləndirəcəyik. Gələn il məqsədimiz qarğıdalı əkinini 1000 hektara çatdırmaqdır. Keçən il biz 1 hektardan 7 ton məhsul götürmüşdük, bu il 10 ton gözləyirik. Toxum da “payner” toxumudur. Hibrid sortdur, hər il bu toxumdan istifadə edirik. İqlim şəraitinə də uyğundur”, - deyə o əlavə edib.