2022-ci ildə Yenin dəyərdən düşməsi ötən əsrdən bəri ən böyük ucuzlaşmadır
Milli valyutanın ucuzlaşması ABŞ və Yaponiyada kredit faizlərindəki böyük fərqlə bağlıdır.Bu il yenin dəyərindəki enişin miqyası 1985-ci ildən bəri ən böyük eniş olub.
Marja.az Kyodo xəbər agentliyinin cümə axşamı yaydığı məlumata istinadən xəbər verir ki, yanvar ayından bəri dollar 30 yendən çox bahalaşıb ki, bu da 1989-cu ildə Yaponiyada daşınmaz əmlak və digər aktivlərin qiymətlərində şişmiş “köpükün” partlamasından sonra Yenin ucuzlaşması miqyasını da üstələyir. Həmin vaxt “köpükün” partlaması və yenin ucuzlaşması iqtisadiyyatda uzunmüddətli depressiyasına səbəb olmuşdu.
Milli valyutanın ucuzlaşması ABŞ və Yaponiyada kredit faizlərindəki böyük fərqlə bağlıdır. Cümə axşamı Yaponiya Mərkəzi Bankının rəhbərliyi qısamüddətli kreditlər üzrə mənfi faiz dərəcəsini mənfi 0,1% səviyyəsində saxlamaq qərarına gəlib. Dolların məzənnəsi dərhal 145 yen səviyyəsini keçib. Bu, son 24 ildə Yaponiya valyutasının ən böyük dəyər itirməsi olub.
Son 12 ayda Yen Dollar qarşısında 32%-dən çox dəyər itirib.
Yaponiya Mərkəzi Bankı ölkədə işgüzar fəallığı stimullaşdırmaq üçün faktiki olaraq mənfi kredit dərəcəsi siyasətini həyata keçirir. Bu, ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin (FED) kreditlər üzrə faiz dərəcələrini dəfələrlə qaldıran və dollarla ifadə olunan maliyyə alətlərini cəlbedici edən taktikası ilə kəskin ziddiyyət təşkil edir.