Bu həftə ABŞ-da Mərkəzi bankı faiz qərarını açıqlayacaqInvestAZ İnvestisiya şirkətinin analitikləri bu həftə üzrə dünya maliyyə bazarlarında son vəziyyət və qısa müddət ərzində gözlənilənlərlə bağlı məlumat verib.
Ötən həftə sonu Avrozonada açıqlanan inflyasiya göstəricilərinin yüksək rəqəmlərdə dəyişməz qalmasından sonra avronun qiymətində bahalaşma müşahidə olundu. 1.0030 bənd səviyyəsinədək bahalaşan EURUSD cütlüyü hal-hazırda 1.0000 bənd səviyyəsində ticarət olunur. Çərşənbə saat 22.00-da ABŞ Mərkəzi bankı (FED) faiz qərarını açıqlayacaq.
Ötən həftə zəif açıqlanan iqtisadi göstəricilər fonunda funt 37 ilin minimum səviyəsi 1.1351 bənd səviyyəsinədək ucuzlaşdı.
22 sentyabrda İngiltərə Mərkəzi bankı faiz qərarının açıqlaması gözlənilir.
Ötən cümə günü 18.2180TL hədlərinə kimi ucuzlaşan USDTRY məzənnəsində artım tendensiyası davam edir. Hazırda 18.25TL hədlərində ticarət olunan USDTRY cütlüyündə 18.26TL səviyyəsi qırılacağı təqrdirdə tarixi maksimumlar növbəti dəfə test edilə bilər. Cümə axşamı saat 15.00-da Türkiyə Mərkəzi bankının faiz qərarı açıqlanacaq.
ABŞ maliyyə naziri Janet Yellenin ötən həftə verdiyi açıqlamalarda bildirilirdi ki, ABŞ-da neft hasilatının maksimumlarda olması növbəti soyuq aylarda Avropada neftə olan tələbatı qarşılaya bilməyəcəyi proqnozları ilə neftin bahalaşması müşahidə olunur. Qiymətə təsir edən digər müsbət amil kimi Çinin böyük şəhərlərində Covid-19 məhdudlaşdırmalarının aradan qaldırılımasını qeyd etmək olar.
Qızıl ötən həftə 1654$-a kimi ucuzlaşsa da, yenidən 1680$ hədlərinə kimi irəlilədi. Bu həftə gözlənilən volatillik şəraitində qızıl 1700$-a kimi bahalaşa bilər.
Çərşənbə günü saat 22.00-da ABŞ Mərkəzi bankı (FED) faiz qərarını açıqlayacaq. Bu həftə gözlənilən volatillik şəraitində qızıl 1700$-a kimi bahalaşa bilər