SUV (idman məqsədli nəqliyyat vasitəsi) kimi tanınan avtomobillərin hər ötən gün sayları artırmaqda davam edir.
"Marja" xəbər verir ki, bundan 10 il əvvələ qədər, yollarda sedan və hetçbek ("hatchback") daha çox gözə dəyirdi. Çox keçmədi sedan və hetçbek qədər qənaət və sürüş xüsusiyyətləri təqdim edən SUV və ya krossoverlər istehlakçı vərdişlərini dəyişdirdi.
Əslində hazırda satışda olan SUV-lər sedan və ya hetçbek avtomobillər ilə eyni platformaya malikdirlər. Sadəcə avtomobil istehsalçıları vasitəyə daha qamətli görünüş verirlər. Bu sinifdəki avtomobillərin qiymətləri, sedan və ya hetçbek avtomobillər ilə müqayisədə təxminən 10-15% daha yüksək ikən, istehsal xərcləri isə ortaq platformada istehsal edildikləri üçün yüksək deyil. Buna görə də avtomobil istehsalçıları, altı yerdən hündür bu modellərə, "əzələli" bir görünüş verərək istehlakçıların könüllərini fəth edir və yaxşı bir qazanc əldə edirlər.
AVROPADA SATIŞLAR 6 İLDƏ 3 QATINA ÇIXIB
Avropadakı SUV-lərin bazar payı 2010-ci ildə 8 faiz səviyyəsində ikən, 2016-da 25%-ə yüksəlib. Kiçik SUV seqmentindəki satışlar, ötən il 20 faiz artaraq hetçbeklərin satışlarını azaldıb. Son illər Azərbaycan bazarında da SUV-lərə maraq artıb.