Dollar major valyutalar qarşında kəskin bahalaşır.InvestAZ İnvestisiya şirkətinin analitikləri bu həftə üzrə dünya maliyyə bazarlarında son vəziyyət və qısa müddət ərzində gözlənilənlərlə bağlı məlumat verib.
Ötən həftə “FOMC”-un son toplantısının protokollarının dərcindən sonra Federal Ehtiyatlar Sisteminin sərt monetar siyasətini davam etdirəcəyinə dair ehtimalların daha da artması dollar indeksinin 107 bənd hədlərinin üzərinə yüksəlməsinə səbəb oldu. Nəticədə dollar major valyutalar qaşısında kəskin bahalaşdı. Bu həftə Amerikanın iqtisadi inkişaf səviyyəsinə dair açıqlanacaq statistik rəqəmlər dollar indeksində tendensiyanın davam edib etməyəcəyində həll edici roll oynaya bilər. Təhlillərə əsasən, dollar indeksindəki yüksəliş davam edərsə, EURUSD məzənnəsi 0.9800 hədlərinə qədər ucuzlaşa bilər.
GBPUSD məzənnəsi də ötən həftə dollar qarşısında kəskin dəyər itirdi. Dollar indeksindəki tendensiya davam edəcəyi təqdirdə GBPUSD məzənnəsindəki eniş tendensiyası daha da kəskinləşə bilər.
Bu həftə Almaniyada, Avrozonada, İngiltərədə və Amerikada açıqlanacaq biznes aktivliyi indeksi, Həmçinin Almaniya və ABŞ-da iqtisadi inkişaf səviyyəsinə dair önəmli makroiqtisadi göstəricilər investorların diqqət mərkəzində olacaqdır.
Ötən həftə TCMB-nin faiz endirimindən sonra bu ilin maksimumlarını teste edən USDTRY məzənnəsində artım tendensiyası davam edir. 18.11TL həddi qırılacağı təqdirdə qiymətin 18.29TL-yə qədər bahalaşacağı ehtimal olunur.
Ötən həftənin son ticarət günündə iki dəfə 99$ hədlərinə qədər bahalaşsa da, “Brent” nefti burada müqavimət səviyyəsini qırmaqda çətinlik çəkir. “Buğaların” bütün cəhdlərinə baxmayaraq eniş trendi hələ də davam edir. 96$-lıq dəstək səviyyəsi qırılacağı təqdirdə, OİLUK-in bir barel üzrə qiyməti 92$-a kimi ucuzlaşa bilər.
FED-in faiz artımlarını davam etdirəcəyi yönündə gələn siqnallar və bahalaşan dollar fonunda qızıl ötən həftəni enişlə tamamladı. Dollar indeksindəki yüksəliş davam edərsə, qızıl 1725$-a (55.46$/qram) kimi ucuzlaşa bilər.