İnflyasiyada azalma əlaməti yoxdur
Ölkənin Mərkəzi Bankı milli valyuta məzənnəsinin sabitləşməsi ilə əlaqədar qələbəni bayram etməkdə ikən, əhalinin sosial baxımdan az müdafiə olunmuş qrupları qiymətlərin kəskin artması ilə üzləşib.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, inflyasiya sürətinin heç bir azalma əlaməti yoxdur. Əgər orta illik qiymət artımı bu ilin aprel ayının yekunları üzrə 13,5%-dək sürətlənmişdisə, ötən ayın yekunları üzrə həmin göstərici 13,8% təşkil edib.
İstehlak səbətinin strukturu üzrə qiymət dinamikası göstərir ki, ilin əvvəlindən ərzaq malları 18,2%, qeyri-ərzaq malları 12,5%, xidmətlər 9,1% bahalaşıb.
Qida məhsulları qrupunda ət məhsulları, düyü, yağ, pendir, meyvə şirələri, alkoqollu içkilər, kofe, çay, soğan, kartof, kök, balqabaq xüsusunda qiymət artımı qeydə alınıb.
Bununla bərabər, manna və qarabaşaq yarmaları, makaron məmulatları, süd, şəkər və şəkər tozu, tütün məhsulları, pomidor, xiyar və göyərtinin qiymətləri azalıb.