Avro, funt, qızıl və bitkoində bahalaşmaİnvestAZ İnvestisiya şirkətinin analitikləri bu həftə üzrə dünya maliyyə bazarlarında son vəziyyət və qısa müddət ərzində gözlənilənlərlə bağlı məlumat verib.
Avrozonada yüksəlməkdə davam edən inflyasiya göstəriciləri fonunda faiz artımı ehtimallarının artması EUR/USD məzənnəsinin də bahalaşmasına səbəb olmaqdadır.
Təhlillərə əsasən, cütlüyün qiyməti 1.07$-ı üzərində möhkəmlənərsə, 1.09$-a kimi dəyər qazanmaqda davam edə bilər.
GBP/USD məzənnəsində isə üfüqi dalğalanma diqqət çəkir. Əgər 1.25$-ı üzərinə yüksələrsə, funt sterlinq bahalaşmaqda davam edə bilər.
Bununla yanaşı, çərşənbə axşamı İngiltərədə biznes aktivliyi indekslərinin dərci də investorların diqqət mərkəzində olacaqdır. Həmçinin cümə axşamı keçiriləcək AMB toplantısı da maraqla gözlənilir.
USD/TRY məzənnəsində qiymət 16.50TL həddini qırarsa, artım tendensiyası güclənə bilər.
Enerji bazarlarında neftin qiymətində bahalaşma dalğası 128$-a kimi davam edə bilər.
Əlvan metallar bazarlarında qızılın 1830$ və 1860$ koridorunda üfüqi dalğalandığı müşahidə edilir. Təhlillərə əsasən, 1860$ həddi qırılarsa bir unsiya üzrə qiymət 1902$-a (61.15$/qram) kimi bahalaşa bilər.