EKVİTA-nın icraçısı olduğu layihənin yekun konfransı keçirilib - FOTOLAR
(®) EKVİTA-nın icraçısı olduğu Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən “İxrac strategiyasının hazırlanmasında və onun həyata keçirilməsində Azərbaycan hökumətinə dəstək” layihəsinin yekun konfransı
5 may 2022-ci il tarixində AZPOMO-nun binasında Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “İxrac strategiyasının hazırlanmasında və onun həyata keçirilməsində Azərbaycan hökumətinə dəstək”layihəsin in yekun konfransı keçirilib.
Layihənin məqsədi Covid-19-un mənfi iqtisadi təsirinin azaldılmasına kömək edəcək qeyri-neft ixracının inkişafı vasitəsilə rəqabət qabiliyyətinin artırılması və ixrac imkanlarının genişləndirilməsi üçün Azərbaycan Hökumətinə dəstək olmaq idi. Layihənin büdcəsi 1 milyon Avro və layihənin müddəti 18 ay idi. Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən bu layihə 2020-ci ilin noyabrında başlayıb və Yunanıstanın PLANET S.A konsaltinq şirkəti tərəfindən həyata keçirilib və yerli olaraq EKVITA tərəfindən dəstəklənib.
Layihə tərəfindən göstərilən dəstək aşağıdakılara yönəldilmişdir:
Milli ixrac siyasəti və strategiyalarının həyata keçirilməsinin koordinasiyası, izlənilməsi və hesabatların verilməsi üçün effektiv sistemin yaradılması; AZPROMO-nun xidmətlərin göstərilməsi potensialının artırılması və onun strateji məqsədlərinin qlobal ticarətin təşviqi təşkilatlarının ən yaxşı təcrübələri ilə uyğunlaşdırılması; Keyfiyyətin qlobal şəkildə tanınması və ixrac məhsullarının qəbulu üçün əsas olan Azərbaycanın keyfiyyət infrastruktur sisteminin beynəlxalq uyğunlaşdırılmasının təkmilləşdirilməsi
Layihənin əsas nəticələri və nəticələri bunlardır:
-Milli İxrac Strategiyasının, o cümlədən hüquqi struktur və inzibati səviyyədə Sektor Strategiyalarının işlənib hazırlanması və həyata keçirilməsi üçün AZPROMO-ya geniş dəstək və potensialın artırılması.
- Xüsusilə yeni və potensial KOB ixracatçılarına yönəlmiş ixraca hazırlığın qiymətləndirilməsinin hazırlanması və elektron ixrac biznesinin qurulmasında KOB-lara məsləhət və təlimlərin verilməsi.
-Keyfiyyətin qlobal şəkildə tanınması və ixrac məhsullarının qəbulu üçün əsas olan Azərbaycanın keyfiyyət infrastruktur sisteminin beynəlxalq uyğunlaşdırılmasının təkmilləşdirilməsi.
Layihənin icrası zamanı 250-dən çox Dövlət Qulluğu və Biznes sektorunun nümayəndəsi İxrac Ticarəti və Keyfiyyətli İnfrastruktur ilə bağlı mövzularda məlumat, praktiki bilik və bacarıqların ötürülməsi və təlimlər almışlar.
Layihənin bütün tərəfdaşları bütün fəaliyyətləri koordinasiya edən və layihənin uğuruna töhfə verən Avropa İttifaqı Nümayəndəliyinin davamlı dəstəyi və köməyindən böyük fayda əldə etdilər.
Layihənin benefisiarları, Aİİ və məsləhətçi arasında səmərəli əməkdaşlıq, müsbət iş atmosferi ilə yadda qalan layihə müddətində qurulan güclü əlaqələr sayəsində gələcəkdə də davam edəcəkdir.
Bu nəşrin məzmunu AB-nin fikrini mütləq şəkildə əks etdirmir.