"Rublun bahalaşması Rusiyaya idxalını artırmaq və borclarını az xərclə ödəmək üçün lazımdır"
Valyuta və faiz strateqi Yuri Popov istisna etmir ki, dolların məzənnəsi müvəqqəti olaraq hətta 60 rubl səviyyəsindən aşağı bilər ki, bu da Rusiya Federasiyasının idxalını artırmaq və ixracını tarazlaşdırmaq üçün lazımdır."May ayında ABŞ dolları 60 rubla qədər düşə bilər"
Marja.az xəbər verir ki, bunu "SberCIB Investment Research"in valyuta bazarları və faiz dərəcələri üzrə strateqi Yuri Popov bildirib.
Bununla belə, o hesab edir ki, 2022-nin 2-ci rübündən ilin sonuna qədər isə dollar 75 rubla qədər bahalaşa bilər.
Popov istisna etmir ki, dollar müvəqqəti olaraq hətta 60 rubl səviyyəsindən aşağı da zəifləyə bilər ki, bu da Rusiya Federasiyasının idxalını artırmaq və ixracını balanslaşdırmaq üçün lazımdır.
Ekspertin təxmini hesablamalarına görə, hazırda ayda 20 milyard dolları çətin keçən malların idxalı 50% artaraq ayda 30 milyard dollara çatmalı və malların ixracının 75%-ni balanslaşdırmalıdır. Hazırda ayda təxminən 40 milyard dollar təşkil edən xarici borcun ödənilməsi ilə əlaqədar olaraq, bir dollar 60 rubla qədər düşməlidir".
Bundan əlavə, ixracatçılar vergiləri ödəmək üçün valyutanı aktiv şəkildə satmağa davam edəcəklər.
"Dollar/Rubl məzənnəsi 2022-ci ilin ikinci rübünün sonuna kimi bir dollar üçün 60 civarında sabitləşə biləcək. Eyni zamanda, daha sonra Rusiya valyutasının zəifləməsi gözlənilir”, - Popov bildirib.
Onun hesablamalarına görə, 2022-ci ilin ikinci rübünün sonundan etibarən ilin sonuna qədər dollar tədricən 75 rubla qədər dəyər qazanacaq.
Qeyd edək ki, Rusiya Federasiyası Mərkəzi Bankının şənbə günündən etibarən rəsmi məzənnələri aşağıdakı qiymətlərdədir:
- dollar 67,38 rubl (+1,15)
- avro 71,1 rubl (+1,03)