İnvestAZ-dan dünya maliyyə bazarları ilə bağlı həftəlik analiz
İnvestAZ İnvestisiya şirkətinin analitikləri bu həftə üzrə dünya maliyyə bazarlarında son vəziyyət və qısa müddət ərzində gözlənilənlərlə bağlı məlumat verib.
Amerikanın sənaye sektoruna dair fundamental göstəricilərin müsbət açıqlanmasından sonra EURUSD məzənnəsinin enməkdə davam edəcəyi proqnozları güclənib. Təhlillərə əsasən, avro 1.06$-a kimi ucuzlaşa bilər.
Bununla yanaşı, cümə günü Bakı vaxtı ilə saat 12:00-da Avrozonada sənaye sektorunda işgüzarlığı ölçən indeksin (PMI) açıqlanması da investorlar tərəfindən böyük maraqla gözlənilir.
GBPUSD məzənnəsi fonunda ehtimallar da trendin 1.29$-a kimi davam edəcəyi istiqamətindədir.
Cümə günü saat 12:30-da İngiltərənin də sənaye sektoru ilə bağlı indeks açıqlanacaqdır.
Türkiyədən inflyasiya göstəricilərinin proqnozların altında dərc edilməsi, lirənin ucuzlaşmasının qarşısını alıb, çünki bu, inflyasiyanın yenidən azala biləcəyinə işarədir.
Belə iqtisadi şəraitin formalaşması ilə lirə də 14TL-yə kimi bahalaşa bilər.
Enerji birjalarında “OPEC”-in təklifi artıra bilməyəcəyi açıqlamasından sonra Brent neftində yuxarı yönlü dalğalanma başlayıb və bu, bir barelin yenidən 124$-a yüksəlməsinə səbəb ola bilər.
İnflyasiyanın artmaqda davam etməsi qızıla olan tələbi də artırır. Təhlillərə əsasən, bir unsiya üzrə qiymət 2021$-a (65 $/qram) kimi dəyər qazana bilər. Həftə ərzində Amerika və Avropa mərkəzi bank sədrlərinin, xüsusilə gələcək pul siyasətlərinə dair çıxışları da önəmli rol oynayacaqdır.