Azərbaycanda mobil operatorlar üçün 4G və 5G lisenziyalarının qiyməti məlum olub
Azərbaycanda mobil operatorlar üçün 4G və 5G lisenziyalarnın qiyməti 1 milyon manatdır“Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə 5G texnoloji standartının tətbiqi ilə sellülar (mobil) rabitə xidmətlərinin təşkilinə lisenziyanın verilməsi üçün mobil operatorlardan müraciət daxil olmayıb”.
Bu barədə sorğusuna cavab olaraq nazirlikdən bildirilib.
"Lisenziyaların verilməsi “Lisenziyalar və icazələr haqqında” qanuna uyğun həyata keçirilir. Hazırda bir çox ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanda da 5G texnoloji standartının tətbiqi üçün hazırlıq işləri aparılır. Bu istiqamətdə artıq konseptual sənəd hazırlanıb. Bu sənədə şəbəkənin tətbiqi, standartları, tezliklərin paylanması ilə bağlı bütün məsələlər daxil edilib. Bundan əlavə, bu sənəddə texnologiyanın tətbiqi barədə məsələlər də əks etdirilir. Bu şəbəkədə hansı cihazların istifadə oluna biləcəyi göstərilir, bəzi digər məsələlər əks etdirilir”, - deyə qurum bəyan edib.
Xatırladaq ki, hazırda Azərbaycanda 4 mobil operator mövcuddur ki, onlarda 3-ü ("Azercell", "Bakcell" və "Azərfon") bütün ölkə, 1-i ("Naxtel") isə yalnız Naxçıvan MR ərazisində fəaliyyət göstərir. Ümumölkə mobil operatorlarının təqdim etdiklərii 4G şəbəkəsi isə ölkənin 80%-dən çox ərazisini əhatə edir.
Məlumata görə, hazırda Azərbaycanda mobil operatorlar üçün 4G və 5G lisenziyalarnın qiyməti 1 milyon manatdır. 3G üçün isə lisenziya isə bir qədər ucuzdur. RİNN lisenziyaların qiymətləri ilə bağlı şərh verməyib.