Dövlət Neft Fondu 2 ayda neft və qazdan 1,5 milyard dollardan çox gəlir əldə edib
Dövlət Neft Fondu indiyədək Azəri-Çıraq-Günəşli və Şahdəniz layihələri üzrə 161 milyard 459 milyon dollar gəlir əldə edib.Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) Azəri-Çıraq-Günəşli (AÇG) və Şahdəniz üzrə gəlirlərini açıqlayıb.
Fonddan Marja-ya daxil olmuş məlumata görə, 01 Mart 2022-ci il tarixinə, 2001-ci ildən etibarən AÇG yatağı üzrə əldə olunan ümumi gəlirlər 156 milyard 680 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
01.01.2022-01.03.2022 dövründə (yanvar-fevral) AÇG yatağından gəlirlər 1 milyard 307 milyon dollar təşkil edib.
01.03.2022 tarixinə Şahdəniz yatağı üzrə qazın və kondensatın satışından əldə olunan ümumi gəlirlər (2007-ci ildən etibarən) 4 milyard 779 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 01.01.2022-01.03.2022 dövründə Şahdəniz yatağından (qaz və kondensat) 227 milyon 557 milyon ABŞ dolları, o cümlədən, Şahdəniz yatağı üzrə kondensatın satışından əldə olunan gəlirlər 22 milyon 172 min ABŞ dollar olub.