Qlobal bazarlarda Dolların bahalaşacağı ilə bağlı proqnozlar verilir
ABŞ Mərkəzi Bankının (Fed) sədri Jerome Powell-in mart ayında Nümayəndələr Palatasında faizin artırılmasına "yaşıl işıq" yandıran çıxışından sonra bu il Fed-in 5 dəfə faiz artıracağı gözlənilir.
Marja xəbər verir ki, qlobal bazarlarda dolların bahalaşacağı ilə bağlı fikirlər səslənir.
Marja xəbər verir ki, "Market Risk Advisory"dən Koji Fukaya görə, ABŞ-da inflyasiyanın daha da sürətlənəcəyi ehtimalı az olsa da, real faiz dərəcələri siyasət faizləri və istiqraz gəlirlərinin artması ilə uzunmüddətli yüksəliş trendinə daxil olur.
Fukaya “Dollar qalxacaq”deyib.
Fukayaya görə, Dollar İndeksi bu il 1,5 faiz artaraq 99-a çata bilər. Digər tərəfdən, Fed üzvləri Pauellin faiz artımlarına "yaşıl işıq" yandıran çıxışını dəstəkləyərkən, bəzi üzvlər faizin 0,50 bənd artırılmasını müdafiə edirlər.
Fed-in Çikaqo şöbəsinin sədri Çarlz Evansa görə, Fed-in hazırkı mövqeyi səhvdir və mart ayında faizin 0,50 bəndi artırılması ilə siyaətin sərtləşdirilməsinə başlanılmalıdır.