Azərbaycanda qumar oyunları keçirənlər cinayət məsuliyyətinə cəlb ediləcək
Azərbaycanda qumar oyunları təşkil edənlər və keçirənlər cinayət məsuliyyətinə cəlb ediləcək
Bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında III oxunuşda müzakirəyə çıxarılan İnzibati Xətalar Məcəlləsinə dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Dəyişikliyə əsasən, Məcəllənin 244-1-ci maddəsinin (Qumarxana təşkil etmə və ya saxlama) adı dəyişdirilərək “Qumar oyunlarının təşkili və ya keçirilməsi” adlandırılır və bu maddə yeni redaksiyada verilib. Bununla da qumar oyunlarının təşkili və keçirilməsi inzibati xəta kimi qiymətləndirilməyəcək, cinayət məsuliyyəti yaradacaq.
Belə ki, qumarxana, yəni qumar oyunlarını təşkil edənlər və ya keçirənlər on min manatdan on beş min manatadək miqdarda cərimə və ya iki ilədək müddətə islah işləri və ya üç ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılacaq
Eyni əməllər təkrar törədildikdə və qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs, mütəşəkkil dəstə və ya cinayətkar birlik (cinayətkar təşkilat) tərəfindən törədildikdə üç ildən altı ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılacaq.