Avrozonada risklər artıb, neft və qızılda korreksiyaInvestAZ İnvestisiya şirkətinin analitikləri bu həftə üzrə dünya maliyyə bazarlarında son vəziyyət və qısa müddət ərzində gözlənilənlərlə bağlı məlumat verib.
Avropada infeksiyaların yenidən artması fonunda iqtisadi risklərin artması narahatlığı EURUSD məzənnəsinin 16 ayın minimumlarında ticarət olunmasına səbəb olur. Təhlillərə əsasən, minimumlar 1.12$ ilə yenilənə bilər.
Çərşənbə axşamı Bakı vaxtı ilə saat 13:00-da Avrozonın xidmət və sənaye sektorlarında biznes aktivliyi indekslərinin açıqlanması da investorların diqqət mərkəzindədir.
GBPUSD məzənnəsi də dəstək görən dollar indeksi fonunda təzyiq altındadır. Neft qiymətlərində korreksiya da funt sterlinqin ucuzlaşmasına təsir edən səbəblər arasındadır. Beləliklə, GBPUSD kursu 1.32$-a kimi düşə bilər.
USDTRY məzənnəsi TCMB-nin faiz azaldılması qərarı ilə yanaşı, inflyasiya proqnozları fonunda da yüksəlir və hazırda 11TL-nin üzərində ticarət edilir. Gələn həftə üzrə açıqlanacaq inflyasiya məlumatlarında isə 20%-ın üzərində artım ehtimal edilir. Yayımlanan göstəricilər daha yüksək olacağı təqdirdə, lirədə ucuzlaşma 12TL-yə kimi davam edə bilər.
Enerji birjalarında Brent neftin qiymətində müşahidə edilən korreksiyanın 76$-a kimi dərinləşəcəyi proqnozlaşdırılır.
Əlvan metallar bazarlarında qızılın qiymətində son bahalaşma dalğası fonunda korreksiya müşahidə edilir. Bu, 1832$-ı (58.9$/qram) və 1818$-a (58.5$/qram) kimi davam edə bilər.