Gələn ilin dövlət büdcəsindən təhsilə və səhiyyə ayrılan vəsaitin məbləğləri açıqlanıb
Gələn ilin dövlət büdcəsindən təhsil sahəsinə 3 milyard 884 milyon 325 min 660 manat vəsait ayrılıb. Bu, 2022-ci ilin dövlət büdcənin layihəsində əksini tapıb.
Layihədə qeyd olunub ki, həmin xərclərin 376 milyon 858 min 452 manatı məktəbəqədər təhsilə, 2 milyard 90 milyon 153 min 867 manatı ümumi təhsilə, 63 milyon 815 min 386 manatı peşə təhsilinə, 87 milyon 300 min 596 manatı orta ixtisas təhsilinə, 59 milyon 987 min 844 manatı ali təhsilə, 3 milyon 937 min 523 manatı əlavə təhsilə, 7 milyon 15 min 701 manatı təhsil sahəsində tətbiqi tədqiqatlara, 1 milyard 195 milyon 256 min 291 manat təhsil sahəsində digər müəssisə və tədbirlərə ayrılıb.
Səhiyyə sahəsinə 1 milyard 788 milyon 619 min 634 manat ayrılıb
Azərbaycanda gələn il üçün səhiyyə sahəsinə 1 milyard 788 milyon 619 min 63 manat ayrılıb.
Layihədə qeyd olunub ki, həmin xərclərin 1 milyon 664 min 544 manatı poliklinikalar və ambulatoriyalara, 171 milyon 143 min 669 manatı xəstəxanalara, 2 milyon 588 min 726 manatı səhiyyə sahəsində tətbiqi tədqiqatlara, 1 milyard 613 milyon 222 min 695 manatı səhiyyə sahəsində proqramlar və digər xidmətlərlə ayrılıb.
Eyni zamanda, səhiyyə üçün ayrılan vəsaitdən 1 milyard 125 milyon 674 min 629 manatı isə əhalinin dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına icbari tibbi sığortalanması xərcləri və səhiyyə sahəsində bir sıra dövlər proqramlarının və tədbirlərinin maliyyə təminatı üçün nəzərdə tutulub.
Gələn il bədən tərbiyəsi və gənclər siyasəti üçün ayrılacaq məbləğ açıqlanıb
2022-ci ildə Azərbaycanın dövlət büdcəsindən bədən tərbiyəsi və gənclər siyasəti üçün ayrılan məbləğ 43 milyon 890 min 288 manat təşkil edəcək.
2021-ci ildə isə bədən tərbiyəsi və gənclər siyasəti üçün 53 milyon 958 min 941 manat xərclənib.