Vəzifələr üzrə yeni qiymətlər
Tarif (Qiymət) Şurası tərəfindən dövlət qulluğu ilə bağlı yeni təsdiq edilmiş ödənişli xidmətlərin tarif cədvəlinə əsasən, dövlət qulluğuna qəbul üçün ən yüksək rüsum ödənişi inzibati rəhbər (idarəetmə) vəzifələr üzrə olacaq.
Dövlət İmtahan Mərkəzindən verilən məlumata görə, bu vəzifələrə inzibati vəzifələrin 2-ci təsnifatı üzrə dövlət orqanlarında aparat rəhbəri, aparat rəhbərinin müavini və şöbə müdiri, yerli icra hakimiyyəti başçısının birinci müavini, müavini, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının yanında yaradılan dövlət agentliklərinin və dövlət xidmətlərinin rəhbərləri, fondların icraçı direktoru və direktoru, inzibati vəzifələrin 3-cü təsnifatı üzrə şöbə müdirinin müavini, dövlət orqanı rəhbərinin müşaviri, köməkçisi, dövlət orqanlarında aparat rəhbəri, Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiyanın katibi, Tarif (Qiymət) Şurasının katibi, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının yanında yaradılan dövlət agentlikləri və dövlət xidmətləri rəhbərlərinin müavinləri, fondların icraçı direktorunun və direktorunun müavini, dövlət orqanlarında aparat rəhbərinin müavini daxildir. Bu vəzifələr üzrə işləmək istəyənlər bir dəfə imtahanda iştirak üçün 110 manat ödəməli olacaqlar.
İnzibati vəzifələrin 4-cü təsnifatı üzrə şöbə müdiri, sektor müdiri, regional bölmənin rəhbəri, şöbə müdirinin müavini, dövlət orqanı rəhbərinin müşaviri, köməkçisi, regional bölmənin rəhbərinin müavini, yerli icra hakimiyyəti başçısının birinci müavini, müavini, inzibati vəzifələrin 5-ci təsnifatı üzrə sektor müdiri, şöbə müdiri, şöbə müdirinin müavini 100 manat ödəməli olacaqlar.
İnzibati vəzifələrin 5-ci təsnifatı üzrə yerli bölmənin rəhbəri, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının yanında, tabeliyində olan orqanların rəhbərləri, inzibati vəzifələrin 6-cı təsnifatı üzrə şöbə müdiri, sektor müdiri, yerli bölmənin rəhbəri, inzibati vəzifələrin 6-cı təsnifatı üzrə yerli bölmələrin rəhbərlərinin müavini, şöbə müdirinin müavini, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının yanında, tabeliyində olan orqanların rəhbərlərinin müavinləri, inzibati vəzifələrin 7-ci təsnifatı üzrə sektor müdiri, yerli icra hakimiyyəti başçısının inzibati ərazi dairəsi üzrə və sahə inzibati ərazi dairəsi üzrə nümayəndəsi, onun müavini, dövlət orqanı rəhbərinin köməkçisi imtahanda bir dəfə iştirak üçün 90 manat ödəməli olacaqlar.
Baş məsləhətçi, baş mühasib, böyük məsləhətçi, hakim köməkçisi, məhkəmə iclasının katibi vəzifəsi üzrə imtahanlarda iştirak üçün 70 manat rüsum ödəniləcək.
Dövlət qulluğuna qəbul üçün ən az rüsumu (10 manat) katibə, kargüzar, sürücü, liftçi və s. işləmək istəyənlər ödəyəcəklər.
Mərkəzdən bildirilib ki, dövlət qulluğu imtahanlarında iştirak üçün Tarif (Qiymət) Şurası tərəfindən müəyyən edilən tariflərin üzərinə ƏDV əlavə edilməyəcək və namizədlər müəyyənləşdirilmiş qiymətlərlə rüsum ödəyərək imtahanda iştirak edə biləcəklər.