Putin: Rusiyanın əhalisi 500 milyon nəfər ola bilərdi
1 Sentyabrda "Okean" Ümumrusiya Uşaq Mərkəzində məktəblilərlə görüşündə Rusiya Prezidenti Vladimir Putin, 20-ci əsrin sarsıntıları olmasaydı, Rusiya əhalisinin təxminən yarım milyard (500 milyon nəfər) ola biləcəyini söyləyib.
Marja xəbər verir ki, keçən əsr ərzində "Rus dövlətçiliyi iki dəfə çökdü" deyən Prezident, məktəblilərə özünü tarixçi hesab etmədiyini və buna görə də çıxışını dərs deyil, söhbət adlandırmağı üstün tutduğunu vurğulayıb.
Putin qeyd edib ki, 1917-ci il inqilabından sonra Rusiya İmperatorluğunun mövcudluğu sona çatıb. "Ölkə böyük ərazilərini itirdi, tədricən bərpa edildi və sonra Sovet İttifaqının dağılması da baş verdi", - Putin deyib.
Prezident bildirib ki, hazırda Rusiyanın əhalisi təxminən 146 milyon nəfərdir.
"Belə faciələr olmasaydı, təxminən 500 milyon insan olardı. Fərq varmı?" - Putin ritorik bir sual verib və cavabını eşitmədən davam edib: "Əhali inkişaf, varlıq və firavanlıq üçün getdikcə daha güclü bir zəmin yaradan dövlətin ümumi gücüdür".
"Gələcəkdə belə bir şeyə heç bir halda icazə verilməməlidir" deyən Putin, tarix biliklərinin ölkənin gücünü necə gücləndirəcəyini və qonşularla münasibətləri necə quracağını anlamağa kömək etdiyini vurğulayıb.