"Ölüm və yoluxma sayı vaksinasiya olunmayan insanlar arasında yüksəkdir"
“Koronavirusa yoluxma sayındakı artım və qonşu ölkələrdəki rəqəmlərdə yüksəlişin Azərbaycandakı mövcud duruma sirayət etməsi qaçılmazdır. Nəzərə alsaq ki, COVID-19 infeksiyası hava-damcı yolu ilə yoluxur”.
Bunu açıqlamasında Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzinin əməkdaşı, həkim-mütəxəssis Könül İsmayılova deyib.
Onun sözlərinə görə, bəzi karantin qaydalarının yumşalması, turizm mövsümünün açıq olması da artım sayına təsirini göstərir: “Bundan əlavə, yeni ştamın yoluxuculuğu da yüksəkdir, insanlar arasında asanlıqla yayılır. Təbii ki, insanlar arasında laqeydlik olarsa, xüsusi karantin müddəti daha da uzana bilər. Ona görə də qorunma tədbirlərinə ciddi riayət etməliyik”.
Həkim-mütəxəssis vətəndaşlara kütləvi toplaşılan məkanlarda vacib olmadıqca az qatılmağı, tibbi maskalar və dezinfeksiya məhlullarından yararlanmağı, eləcə də gigiyenik qaydalara əməl etməyi və peyvənd olunmağı tövsiyə edib: "Elmi tədqiqatlar göstərir ki, ölüm və yoluxma sayı vaksinasiya olunmayan insanlar arasında yüksəkdir. Yoluxma halları artdıqca səhiyyə sisteminin də yükü artır".
K.İsmayılova deyib ki, sosial ünsiyyətin artdığı dövrdə, yəni payız mövsümündə yoluxmanın arta biləcəyini nəzərə alsaq, əhalinin vaksinasiya prosesi sürətləndirilməlidir: "Azərbaycanda yoluxma halı artdıqca Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah da lazımi addımları atacaq. Mövcud epidemioloji durumun təhlilinə əsasən hansı qərarların veriləcəyini qabaqcadan proqnozlaşdırmaq mümkün deyil”.
Qeyd edək ki, hazırda ölkədə 11 737 aktiv koronavirus xəstəsi var. Bu günə qədər Azərbaycanda 351 825 nəfər COVID-19-a yoluxub, 33 025 nəfər isə sağalıb. Ümumilikdə xəstəlikdən ölüm sayı 5 063 təşkil edir. Həmçinin bu günə qədər vətəndaşlara 5 418 243 doza vaksin vurulub.
Xatırladaq ki, Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın müvafiq qərarına əsasən, sentyabrın 1-dən etibarən dövlət orqanlarının (qurumlarının) əməkdaşlarının, eləcə də bir çox işçilərin azı 80 faizinin COVID-19-a qarşı birinci dozanın, oktyabrın 1-dən isə ikinci doza peyvənd olunması və ya COVID-19-a qarşı immunitet sertifikatının olması tələb ediləcək. Eləcə də yaşı 18-dən yuxarı olan bütün tələbələrdən COVID-19 pasportunun olması tələb ediləcək. Bundan başqa, yaşı 18-dən yuxarı olan şəxslərin qapalı məkanda göstərilən xidmətlərdən yalnız COVID-19 pasportu olduğu halda istifadə edə biləcəklər.