Qlobal bank Ərdoğanın açıqlamasından sonrası faiz endirimi gözləmədiyini açıqladı
Qlobal investisiya bankı Morgan Stanley, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın son açıqlamalarına baxmayaraq Avqust ayında Türkiyə Respublikası Mərkəzi Bankından (TCMB) faiz endirimi gözləmədiyini açıqlayıb.
Marja xəbər verir ki, Morgan Stanley-in analitikıri Ərdoğanın son çağırışına baxmayaraq Avqustda TCMB-dən faiz endirimi gözləmədiklərini, buna qarşı gələcəyə istiqamətli veriləcək mesajlara baxılacağını qeyd ediblər.
Analitiklər tərəfindən qələmə alınan hesabatda, bu il TCMB-dən 2 bənd faiz endirimi gözlədiyini qeyd edib. Təşkilatın əvvəlki proqnozu 4 bənd endirim idi. Hazırda Türkiyə Mərkəzi Bankının faizi 19% səviyyəsindədir.
Hesabatda "TL-dəki son dövrdəki dəyərlənməyə baxmayaraq bu mövzuda ehtiyatlıyıq" ifadələri istifadə edilib.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, avqust ayından etibarən inflyasiyada azalma başlayacağını söyləyərək, "Mən siqnalımı müəyyən yerlərə hərhalda vermiş oluram, bundan belə inflyasiyanın daha yuxarı çıxması mümkün deyil, çünki faiz nisbətlərində də enişə keçirik", - demişdi
Canlı verilişdə sualları cavablayan Ərdoğan, "Yüksək faiz yoxdur. Çünki yüksək faiz bizə yüksək inflyasiyanı gətirəcək. Amma aşağı faiz bizə aşağı inflyasiyanı gətirəcək. Avqust ayı qırılma nöqtəsidir və inşallah Avqust ayından etibarən artıq biz aşağı inflyasiyaya keçəcəyik" demişdi.