YIĞINCAQDAN ÖNƏ ÇIXANLAR:
- Koronavirus iqtisadiyyata risklər yaratmağa davam edir,
- Məlumatlar iqtisadiyyatın güclənməyə davam etdiyini göstərdi,
- İnflyasiya müvəqqəti faktorlar ilə əlaqədar yüksəkdir.
Fed, İyun yığıncağında da faizi sabit saxlamış, ancaq 2023-cü ilin sonuna qədər faizin 2 dəfə artırılacağı siqnalını vermişdi. Fed məşğulluq və inflyasiyada əhəmiyyətli irəliləyiş qeyd edilənə qədər aylıq 120 milyard dollarlıq aktiv (qiymətli kağız) alışlarına davam etmək sözü vermişdi.
Fed-in yaydığı açıqlamada, "Ən azı 120 milyard dollar olan qiymətli kağız alış prpgramı davam etdiriləcək. İqtisadi fəaliyyət və məşğulluq güclənməyə davam edib. İqtisadiyyat, istiqraz alışlarını azaltmaq üçün qoyulan hədəflərdə irəliləyiş qeyd edilib. FOMC gələcək yığıncaqlarda irəliləməni qiymətləndirməyə davam edəcək. İqtisadiyyatı dəstəkləmək üçün bütün vasitələr dayanıqlılıqla istifadə ediləcək. İqtisadiyyatda Kovid-19-dan qaynaqlanan risklər davam edir", - ifadələrinə yer verilib.
Açıqlamada, "İnflyasiya müvəqqəti faktorlar səbəbiylə yüksəlib. Pandemiyadan ən çox zərər görən sektorlar hələ tam olaraq toparlanmayıb" deyilir.