Avrozonanın sənaye sektorunda biznes aktivliyinin proqnozlaşdırılanın əksinə olaraq artması, gələcəyə dair ümidləri də artırır. Eləcə də, dollar indeksinin ucuzlaşması fonunda EURUSD cütlüyündə eniş tendensiyası səngiyib. 1.18$ həddinin altında qala bilsə, eniş tendensiyası 1.16$-a kimi davam edə bilər.
İngiltərədə ticarət dövriyyəsinə dair göstəricilərin proqnozlaşdırıldığından yaxşı açıqlanması fonunda GBPUSD valyuta cütlüyünün bahalaşdığının şahidi oluruq. Lakin artım tendensiyası divergensiya ilə müşahidə olunur. Qiymət 1.38$ səviyyəsinin altında qaldıqca, 1.36$-a kimi ucuzlaşa bilər
USDTRY məzənnəsində artım tendensiyası qorunur. Qiymət 8.57 həddini qırsa, 8.63 və 8.69 hədlərinə qədər bahalaşa bilər.
Ötən həftə 74$ həddini test edən Brent nefti hazırda beynəlxalq enerji birjalarında 73$-dan təklif olunur. Bir barel üzrə qiymət 75$-ı qırarsa, 80$-a çata bilər.
Çərşənbə günü saat 18:30-da dərc ediləcək ABŞ-ın neft ehtiyatları ilə bağlı göstəriciləri treyderlər tərəfindən böyük maraqla gözlənilir.
Dollar indeksində yaşanan enişlər əlvan metallar bazarlarında da böhran maliyyə aləti kimi qızıla olan tələbi artırıb. Lakin dollarda bahalaşma güclənərsə, qızılın da təzyiq altında qalacağı ehtimal edilir. Qiymətli metalın bir unsiya üzrə dəyəri 1798$ həddini qıra bilsə, 1786$ və 1773$-a kimi ucuzlaşa bilər.