Amerikada hökümətin fiskal siyasətin maliyyələşdirilməsi fonunda vergi artımı xəbərləri, dollarda korreksiyalara səbəb olmaqla, EURUSD məzənnəsinin də bahalaşmasına səbəb olub. Avrozonadan sənaye sektoru və inflyasiya ilə bağlı yayımlanan müsbət göstəricilər də avronun bahalaşmasında önəmli rol oynayıb. Lakin qiymət 1.19$-ın altında qaldıqca, yenidən ucuzlaşacağı proqnozlaşdırılır. Qlobal ticari və siyasi risklərin də yenidən artması təhlükəsi yaranıb.
Bununla yanaşı, bazar ertəsi Bakı vaxtı ilə saat 18:00-da ABŞ-dan dərc ediləcək xidmət sektorunda biznes aktivliyi indeksi və həftə ərzində FED sədrinin açıqlamaları da investorların diqqət mərkəzindədir.
GBPUSD məzənnəsində də bahalaşma müşahidə edilir. Burada da təhlillər onu göstərir ki, 1.39$ qırılması çətin müqavimət səviyyəsidir və bu baş vermədiyi təqdirdə, növbəti ucuzlaşma dalğası başlaya bilər.
Cümə axşamı saat 12:30-da yayımlanan ölkədə tikinti sektorunda biznes aktivliyi indeksinin düşməsi də proqnozlaşdırılır.
TCMB sədrinin dəyişməsi xəbərindən sonra təzyiq altına düşən lirə, beləliklə, bahalaşan USDTRY məzənnəsi hazırda 8.18TL-nin üzərində ticarət edilir. Qiymətin 7.77TL-yə kimi korreksiya edəcəyi ehtimalları artsa da, orta müddətli perspektivdə inflyasiyanın daha da artması xəbərləri, lirəyə qarşı təzyiqlər də yenidən artıra bilər.
Mart ayı üzrə yeni inflyasiya göstəriciləri isə bazar ertəsi saat 11:00-da açıqlanacaq.
Beynəlxalq enerji birjalarında isə tələbin artacağı proqnozları, Brent nefti qiymətinin də dəstək görməsinə səbəb olub. 65.45$-ın qırılması ilə 38$-a kimi də dəyər qazana bilər.
Yumşaq fiskal, monetar siyasətlərin genişləndirilməsi və qlobal ticari, siyasi risklərin artması xəbərləri əlvan metallar bazarlarında qızıl qiymətlərinin dəyər qazanmasına səbəb olur.
Sonuncu dəfə 3%-dən çox bahalaşan bir unsiya üzrə qiymət, 1756$-a (56.5 $/qram) kimi də bahalaşa bilər.