Azərbaycanda yeni mərc oyunları operatoru fəaliyyətə başlayır.
Bu barədə "Azərlotereya" ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Maqsud Tağıyev məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, yeni şirkətin ölkə bazarına daxil olması TOPAZ-ın fəaliyyətinə mənfi təsir etməyəcək: "Sadəcə, təbii inhisarçılıqdan rəqabət sisteminə keçəcəyik. Hər iki şirkət sağlam rəqabət əsasında fəaliyyət göstərəcək".
M.Tağıyev hesab edir ki, yeni bukmeyker şirkətinin adı "Azərlotereya" olacaq: "Sadəcə, idarəetmə Türkiyə şirkətinə veriləcək. Düşünürəm ki, mərc oyunları operatoru öz adı ilə fəaliyyət göstərəcək. Bu, mənim subyektiv fikrimdir. Çünki artıq bu şirkətin özü brendə çevrilib. İstənilən halda, hər şey Türkiyə şirkətinin səlahiyyətindədir. Bilmirəm, bəlkə də adı dəyişər".
İdarə Heyətinin sədri deyib ki, mərc oyunlarına nəzarəti yenə "Azəridmanservis" MMC həyata keçirəcək: "Mərc oyunları ilə məşğul olan ilk şirkətin əvvəlki adı Azərinteltek olub. Bu şirkət isə proqram təminatı baxımından Yunanıstanda fəaliyyət göstərən "İntralot" şirkətindən qidalanırdılar. İdarəetməni həyata keçirən şirkətin adı isə "Caspian Test"dir. O isə artıq Azərbaycan şirkətidir. "Azəridmanservis" Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən ümumi nəzarəti həyata keçirmək üçün təsis olunmuşdu".
Qeyd edək ki, yanvarın 16-da Prezident İlham Əliyev “Azərlotereya” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin idarəetməyə verilməsi ilə əlaqədar bəzi məsələlərin tənzimlənməsi haqqında” sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən, “Azərlotereya” ASC Türkiyənin “Demirören Şans Oyunları Yatırımları A.Ş.” şirkətinin törəmə cəmiyyəti olan “YMT Sans B.V.” şirkətinə müqavilə əsasında idarəetməyə verilib və İqtisadiyyat Nazirliyinə müqavilə təsdiq edildikdən sonra təhvil-təslim işlərinin 5 ay müddətində həyata keçirilməsini təmin etmək həvalə olunub.