Bu il inkişaf edən ölkələrin pul vahidlərinin güclənməsi gözlənilir
Qlobal reytinq agentliyi Fitch Ratings-in Direktoru James McCormack, bu il inkişaf edən iqtisadiyyatlara sərmayə axınının artacağını və inkişaf edən iqtisadiyyatların pul vahidlərinin güclü olmasının gözlənildiyini bildirib.
Marja xəbər verir ki, McCormack, kredit reytinqi verdikləri ölkələrdən 2019-da 19 ölkənin, keçən il isə yalnız Sinqapurun büdcə artıqlığı (profisit) verdiyini, ümumiyyətlə bütün dünyada borclanmanın artdığını söyləyib.
2021-ci ildə 180 ölkədən 84-ündə dövlət borcunun ümumi daxili məhsula (ÜDM) nisbətinin artmasının gözlənildiyini qeyd edən McCormack, bu il inkişaf edən bazarlara sərmayə axınının, əmtəə qiymətlərinin və inkişaf edən ölkələrin pul vahidlərinin güclənməsinin gözlənildiyini bildirib.
Fitch Ratings Baş iqtisadçısı Brian Coulton isə tunelin sonunda işığın göründüyünü qeyd edərək, bu ilin ilk yarısına qədər inkişaf etmiş ölkələrdə əhalinin əhəmiyyətli bir qisiminin peyvənd edilməsini gözlədiklərini söyləyib. Coulton, "Virusa qarşı hövrək əhalinin peyvənd edilməsi tamamlana bilinsə hökumətlərin ilin ilk yarısına doğru məhdudiyyətləri azalda biləcəyini düşünürük" deyib.