Hələdə çoxları “bu bir oyundur” deyərək Dolların ucuzlaşmasına inanmasalar da, Manat rəsmi olaraq dəyər qazanır. Son iki ayda Manat Dollar qarşısında rəsmi olaraq 11%, banklarda isə 15% bahalaşıb.
- Səhər saat 09:20-də Mərkəzi Bank Aprelin 20-nə USD/AZN rəsmi məzənnəsini 1.7022 manat səviyyəsində açıqladı.
- Saat 09:30-dan başlayaraq banklarda Dolların alış və satış qiymətlərinin ciddi dəyişmədiyi müşahidə olundu. Dolların satış qiymətləri əsasən 1.6800 - 1.7100 manat arasında dəyişdi.
-Saat 12:00-da Mərkəzi Bankda Dövlət Neft Fondunun da iştirakı ilə hərrac keçirildi. Hərracda manatın orta çəkili məzənnəsi 1,7022 manat səviyyəsində formalaşdı. Başqa sözlə, hərracda məzənnə dəyişmədi.
- Hərracdan sonra da banklarda Dolların alış və satış qiyətlərinin ciddi dəyişmədiyi müşahidə olundu. Axşam saatlarında Dolları ən baha 1.6700 manata Yapı Kredi Bank Azərbaycan alırdı. Dolları ən ucuz (1.6780 manata) satan banklar isə Amrahbank və Bank Sİlk Vey idi.
- Axşam saat 17:05-də Mərkəzi Bank 21.04.2017-cı il tarixinə USD/AZN rəsmi məzənnəsinin 1,7022 səviyyəsində müəyyən olunduğunu açıqladı. Bu hərracdakı orta çəkili məzənnə ilə eyni idi.