"KATV1" internetlə bağlı yaranan problemə aydınlıq gətirib
İyulun 9-da internet trafikində rekord yüklənmə qeydə alınıb – 53%, bu da bəzi istifadəçilərin internetə çıxışı üçün problemlər yaradıb.
Bu barədə "KATV1" şirkətindən bildirilib.
Şirkətdən bildirilib ki, artıq avadanlıqların həddən artıq yüklənməsi zamanı gələcək problemlərin qarşısını almağa imkan verən tədbirlər görülüb.
"Koronavirusun internetə təsiri barədə uzunmüddətli proqnozlar vermək hələ tezdir, lakin video xidmətlərin aktiv istifadəsi artıq ilk yükləmələrə səbəb olub. Karantin günlərində trafik quruluşu çox dəyişib və şirkət internetin həcmini 40% artıraraq trafik artımına hazırlaşdı. Ölkənin xarici və daxili trafiki internetin sürətinə və keyfiyyətinə də təsir göstərir. Serverləri digər ölkələrdə olan xarici saytlar və tətbiqetmələr xarici trafik hesab olunur və onlara daxil olduqda ölkə daxilində internet şəbəkələri məhdud ötürmə qabiliyyətinə malikdir", - deyə şirkətdən qeyd ediblər.
"KATV1"dən əlavə ediblər ki, bir çox istifadəçilər koronavirusun yayılması səbəbindən evdən işləyir. Ofis işi internetin aktiv istifadəsini də əhatə edir, lakin karantin ona yanaşmanı xeyli dəyişdirdi.
"Məsələn, əvvəllər iş otaqlarında keçirilən görüşlər indi onlayn konfranslara çevrildi. Uşaqların təlimləri də internet üzərində keçirilir. Xarici trafikin miqdarı artarsa, məlumat paketini ötürmək və almaq üçün daha çox vaxt və trafik lazımdır. Eyni problem, "Zoom" video konfransının istifadəçiləri arasında da müşahidə olunur. Şirkətin əsas serverləri Kaliforniyada yerləşir. Bundan əlavə, işləri kompüterlə əlaqəli olmayan insanlarda evdə kilidləndikləri ortaya çıxdı. Onlayn oyunları aktiv oynayırlar, onlayn film baxışı trafik artdı. Həmçinin insanların diqqəti cari xəbərlərlə onlayn mənbələrə keçdiyini güman etmək olar. Azərbaycanda ümumi internet istehlakı 22% artdı, lakin eyni zamanda ofis və mobil internet trafiki azaldı, çünki çoxları evdə internetdən (Wi-Fi) istifadə edir", - şirkətdən bildirilib.