Ölkənin badam tələbatı yerli Şirkət tərəfindən təmin olunacaq
Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində badamçılığın inkişaf etdirilməsi kənd təsərrüfatının prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edilmişdir.
Badamçılıq təsərrüfatının dünya standartlarına uyğun şəkildə təşkil edilməsinin əsas məqsədi bu sahənin dayanıqlı əsaslarla inkişafına nail olmaq, badam emalı sənayesinin xammal təminatını yüksəltmək, istehsal edilən məhsulun keyfiyyətini və həcmini artırmaq, bu sahədə fəaliyyət göstərən digər təsərrüfat subyektlərinə də dəstək olmaq, badamın ixrac potensialını gücləndirmək və məşğulluğu artırmaqdan ibarətdir.
Cənab Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan iclasında bu çağırışına cavab olaraq “AZBADAM” MMC 2017-ci ilin Fevral ayından başlayaraq 3 il ərzində 470 hektar intensiv üsulla əkin aparılmış badam bağlarının salınmasını işini öhdəsinə götürmüşdür.
Şirkətdən Marja-ya verilən məlumata görə, bu badam bağlarında əkilən badam növləri İspan sortları kimi tanınan “Guara”, “Belona”, “Soleta”, “Avjior” sortlarıdır. Hər hektara 2,5-3 ton badam ləpəsi verə bilən bu ağaclar Abşeron mikro iqliminin xüsusiyyətlərinə tam uyğun olmaqla yanaşı, xəstəliklərə qarşı dözümlülükləri ilə seçilirlər