"Xəstə sayı sürətlə artır, evdə müalicə olunacaqlar”
"Cəmi 7 minə qədər çarpayı hazırlanıb, artıq bu gün 5 minə qədər xəstə var"“Sərt karantin rejiminə bizi vadar edən epidemioloji vəziyyətdir”.
Bunu bu gün Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın təşkil etdiyi mətbuat konfransında TƏBİB İdarə Heyətinin sədri Ramin Bayramlı bildirib.
R. Bayramlı deyib ki, dünya ölkələrində koronavirusa yoluxma artır: “Azərbaycanda da vəziyyət ürəkaçan deyil. Bizim A, B və C variantlarımız var. Son iki həftədə tətbiq olunan məhdudiyətlərin hansı nəticə verməsinə gəlincə, bu addımlar da xarici ölkələrin təcrübəsinə əsasən atılmışdı. Bu, bizə uzunmüddətli məhdudiyyətlərin tətbiqinə vaxt qazanmağa imkan verdi”.
TƏBİB İdarə Heyətinin sədri qeyd edib ki, məhdudiyyətlər aprel ayında tətbiq olunan məhdudiyyətlərə bənzəyir: “Aprel ayında səhiyyə strukturları xəstəliklə mübarizəyə tam hazır deyildi. Düzdür, yetərincə çarpayı sayı vardı. Ancaq xəstəliyin nə dərəcə artması, əlavə çarpayı sayına ehtiyac olması, laboratoriya, avadanlıq, xəstəxanaların digər təminatları həyata keçirildi. Xəstələrin 15 faizi adətən, reanimasiya üçün nəzərdə tutulur”.
R. Bayramlı nəzərə çatdırıb ki, dünən xəstəxanalara baş çəkmək imkanı olub: “Xəstəxanaların oksigen sistemləri, generatorlar bu qədər xəstəyə hesablanmamışdı. Xəstəxanaların bir qismində generatorlar deyil, oksigen balonları istifadə olunurdu. Bununla əlaqədar generatorlar alınıb. Modul tipli xəstəxanalar yaradılıb, 7 minə qədər çarpayı hazırlanıb, ancaq bu gün 5 minə qədər xəstə var, virusa yoluxma sürətlə baş verir. Yeni yoluxanlarla sağalanlar arasında fərq artır, tibb müəssisələrinin üzərinə böyük yük düşür”.
"İctimai nəqliyyatda və yas yerlərində kifayət qədər yoluxma halı var"
Ramin Bayramlı, "Son 2 həftədə tətbiq etdiyimiz həftəsonu məhdudiyyətləri əksər insanlarımız normal qarşıladı, insanlar qaydalara daha çox əməl etməyə başladılar" deyərək sözlərinə belə davam edib:
Onun sözlərinə görə, qaydalara əməl etmək baxımından aparılan müşahidələr onu göstərir ki, vəziyyət heç də ürəkaçan deyil: "Hələ də qaydalara ciddi əməl etməyən, vəziyyətə barmaqarası baxan vətəndaşlarımız var. Küçələrdə hələ də simptomları olmayan və zəif olan vətəndaşlarımız var. Onlar maskasız gəzdikdə başqa insanları da yoluxdururlar. Hələ də yas yerlərinə kütləvi toplaşanlar var. Yas yerlərində kütləvi yoluxmalar haqqında ciddi epidemioloji nəticələri görürük. İctimai nəqliyyatda qoruyucu vasitələrin, maskanın istifadə olunmaması ilə bağlı kifayət qədər yoluxma halı mövcuddur".
“Asimptomatik xəstələr evdə müalicə olunacaq”
R. Bayramlı deyib ki, ictimai nəqliyyatda da maska taxılmaması kütləvi yoluxmalara yol açır: “Aktiv xəstələrlə yanaşı, bir çox vətəndaşlarımız simptomların gecikdirilməsi ilə müraciət ediblər. Nəticədə test zamanı onlar müəyyən edilə bilmir. Bu insanların vəziyyətinin kəskin pisləşməsi ehtimalı var. O insanlar pandemiya deyil, digər xəstəxanaların infeksion şöbələrində yerləşdiriliblər. Bu xəstələr də COVID-19 xəstələri kimi qiymətləndirilmir. Yuxarı tənəffüs yolunda test neqativ çıxsa da, ağciyərin aşağı hissəsindən ciddi virusa yoluxma aşkarlanır. Bu insanların vəziyyəti qısa müddətdə kəskinləşə bilər”.
TƏBİB-in İdarə Heyətinin sədri qeyd edib ki, virus qanda laxtalanmaya, bu da ürək, beyin damarlarında ciddi tıxanmalara səbəb olur: “Gecikdirildiyi üçün testi neqativ çıxan xəstələrimiz çoxdur. Son vaxtlar Bakıda pandemiya xəstəxanaların 85 faizində doluluq yaşadığımız günlər olub. Ona görə də yeni xəstəxanalar pandemiya xəstəxanasına çevrilir, modul tipli xəstəxanalardan da ikisi istifadəyə verilib. Rayonlarda da bir neçə xəstəxana pandemiya xəstəxanasına çevrilib”.
R. Bayramlı nəzərə çatdırıb ki, xəstələrin evdə müalicəsi üçün də hazırlıqlar görülüb: “Artıq asimptomatik xəstələr evdə müalicə olunacaq. Bunun üçün mobil tətbiqlər mövcuddur. E-təbib adlı mobil tətbiqlə xəstələr nəzarətdə saxlanılacaq. Vətəndaşların evlərini tərk etməməsi üçün onlara təlimatlar veriləcək. Ev telefonu vasitəsi ilə sahə həkimlərinə 12 saatdan bir suallar ünvanlanacaq. Bununla da pasiyentin evdə müalicəsi, yaxud xəstəxanaya yerləşdirilməsi ilə bağlı qərar veriləcək. Hazırda xəstələrin xəstəxanalara gətirilməsi davam edir. İrəlidəki günlərdə yoluxanlarla sağalanların arasındakı fərqlə əlaqədar epidemioloji vəziyyətin nəzarətə götürülməsi və bunun üçün müəyyən məhdudiyyətlərin tətbiqi qərara alınıb”.