InvestAZ İnvestisiya şirkətinin analitikləri bu həftə üzrə dünya maliyyə bazarlarında son vəziyyət və qısa müddət ərzində gözlənilənlərlə bağlı məlumat verib.EUR
Beynəlxalq valyuta birjalarında EUR/USD məzənnəsi mart və aprel ayının müqavimət səviyyələri altında ticarət edilməkdədir. Avrozonaya dair açıqlanan mənfi fundamental, xüsusilə də inflyasiya ilə bağlı göstəricilər avronu təzyiq altında saxlayan əsas səbəbdir.
Keçən həftənin son ticarət günündə növbəti ucuzlaşma dalğasına başlayan Avro/Dollar məzənnəsi, 1.10$-ın altında qaldıqca, 1.08$-a kimi də ucuzlaşa bilər.
Bununla yanaşı, cümə günü Bakı vaxtı ilə saat 16:30-da Amerikadan dərc ediləcək əmək bazarına dair önəmli fundamental xəbərlər də önəmli rol oynayacaqdır.
USD/TRY məzənnəsi isə son bir ilin maksimumunu yeniləməkdə davam edir. Texniki analizlər üzrə proqnozların ağırlığı məzənnənin 7.10TL-yə kimi bahalaşacağı istiqamətindədir.
Digər tərəfdən bazar ertəsi saat 11:00-da dərc ediləcək inflyasiyaya dair proqnozlar da ölkədə qiymətlərin artmayacağı istiqamətindədir və bu, lirədə ucuzlaşma dinamikasının zəifləməsinə də səbəb ola bilər.
Dünya iqtisadiyyatında neftə olan tələbin güclənəcəyi ehtimallarının artması, enerji birjalarında neft qiymətlərinin də dəyər qazanmasına səbəb olub. Hazırda 25-26$ aralığında dalğalanan Brent neftinin bir barel qiymətinin, uzun müddətli perspektivdə, 19$-ın üzərində qaldıqca, bahalaşmaqda davam edəcəyi proqnozlaşdırılır.
Əlvan metallar birjalarında qızılın qiyməti keçən həftənin ikinci yarısı 1700$-ın (54.7 $/qram) altında ticarət edilib və sözügedən səviyyənin altında qaldıqca, 1651$-a (53.1 $/qram) kimi də dəyər itirə biləcəyi ehtimal edilir.