Fed bunu etsə, Dollar daha da bahalaşa bilər
ABŞ Mərkəzi Bankı Fed-in bu ildən başlayaraq balansını kiçildəcəyi gözlənilir. Fed-in balansını kiçiltməsi Dolların daha da bahalaşması ilə nəticələnə bilər.
"Marja" xəbər verir ki, 2008 böhranından sonra Fed istiqrazlar alaraq dövriyyəyə çox aşağı faizlə pul kütləsi "nasoslamışdı". Bunun nəticəsində Fed-in balansı 4.5 trilyon dollara qalxmışdı. İndi Fed istiqrazları geri qaytararaq balansı kiçiltməyi hədəfləyir.
Sankt-Luis Fed sədri Ceyms Bullard, balansın 2 trilyon dollar ətrafında olması lazım olduğunu deyib.
Bullard, "İstədiyim, bütün gəlir əyrisinin faiz artırımlarına daha təbii bir yolla özünü tənzimləməsidir. Bunu etməyin yolu balansın kiçildilməsidir" deyib.
Bullard, balansın 2 trilyon həcminə salınması lazım olduğunu söyləyib və bunun bir neçə ildə mərhələli bir kiçiltmə olacağına diqqət çəkib.
Bullard, ABŞ iqtisadiyyatının 2017-ci ildə 2 faiz böyüməsini gözlədiyini 100,000 civarındaki məşğulluq artımının bu trend ilə uyğun olduğunu qeyd edib.
Sankt-Luis Fed sədri inflyasiyanın indi olduğu səviyyələr ətrafında olacağını düşündüyünü sözlərinə əlavə edib.
Fed, balansını 4 dəfədən çox şişirdib 4,5 trilyon dollara çatdırmamışdan əvvəl ABŞ-da dövriyyədəki nağd pul miqdarı təxminən 800 milyard dollar idi. Sankt-Luis Fed məlumatlarına görə isə, bu gün bu rəqəm 1,5 trilyon dollara çatıb. Balansın kiçildilməsi Dolların qıtlaşması mənasını daşıyır. Bu səbəbdən investorlar FED-in bu istiqamətdəki fəaliyyətini diqqətlə izləyirlər.
Düzdür inkişaf edən iqtisadiyyat daha çox pul tələb edir. Eyni zamanda hazırda dövriyyədəki Dollar məbləğinin də çox olduğu düşünülür.
Fed, 2014-cü ilin Oktyabr ayında istiqraz alışlarını dayandırıb. Fed-in 4,5 milyard dollarlıq balansı əsasən xəzinə istiqrazları və ipoteka krediti təminatlı qiymətli kağızlardan ibarətdir. Fed balansını, istiqrazların ödəmə vaxtı gəldikcə yerinə yenilərini qoyaraq, yenidən investisiya edərək eyni böyüklükdə mühafizə edir.