Avro "Draghi"dən sonra dollar qarşısında ucuzlaşdı
Avro, Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) Aprel toplantısından sonra sədr Mario Draghinin açıqlamalarının ardından dollar qarşısındakı gündəlik qazancını silərək geriləyib
AMB sədri Draghinin geosiyasi qeyri-müəyyənliklərin Avro Bölgəsi iqtisadiyyatına təsir göstərməyə davam etdiyinə dair açıqlamaları Avronun ucuzlaşamasına səbəb olub.
AMB-nin açıqlamasında faizlərin ən azı 2019-cu il ərzində mövcud səviyyələrdə qalacağı və istiqraz alışı proqramı çərçivəsində alınan və vaxtı çatan istiqrazlara yenidən investisiya yatırılacağı təkrarlanıb.
Draghinin çıxışı ərəfəsində dollar qarşısında 1.1287 səviyyəsinə qədər yüksələn avro, açıqlamaların ardından 1.1230-a qədər geriləyib. Avro/dollar məzənnəsi Bakı vaxtı ilə saat 17:40-da 0.20 faiz minusda 1.1240-dan əməliyyat olunub.
Dolların mühüm valyutalar qarşısındakı gedişini təqib edən Bloomberg Dollar Spot İndeksi 0.05 faiz artımla 1,194.52 bənd olub. Stoxx Europe 600 İndeksi 0.35% yüksəlib.