Avro Bölgəsi üçün iqtisadi artım və inflyasiya proqnozları aşağı salındı
Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Mario Draghi, Bankın Mart ayı iclasının ardından pul siyasətinə dair açıqlamalar verib.
Faizlərdə dəyişikliyə getməyən Avropa Mərkəzi Bankı, açıqlamasında dəyişikliyə gedib. Daha əvvəl açıqlama mətnində "Ən azından 2019-cu ilin yayına qədər faizlərin sabit qalmasının nəzərdə tutulduğu" ifadəsi "Ən azından 2019 ərzində faizlərin sabit qalmasının nəzərdə tutulduğu" şəklində dəyişdirilib.
Avro Bölgəsi iqtisadi artım və inflyasiya proqnozları aşağı salınıb.
Sədr Draghi-nin açıqlamalarına görə, AMB, Avro Zonası üçün 2019-cu il üzrə iqtisadi artım proqnozunu 1.7%-dən 1.1%-ə salıb. 2020-ci il üçün artım proqnozunu isə 1.7%-dən 1.6%-ə endirib.
Avro Zonası üçün 2019-cu il üçün inflyasiya proqnozu 1.6%-dən 1.2%-ə, 2020-ci il proqnozu isə 1.7%-dən 1.5%-ə endirilib.
Bu gün iclasda AMB, pul siyasəti faizini sıfırda, depozit faizini faiz mənfi 0.40%-də və marjinal maliyyələşmə faizini də 0.25%-də saxlayıb.
Qərarın və proqnozların aşağı salındığının açıqlanmasının ardından Avro ucuzlaşıb. Bakı vaxtı ilə saat 18:00-a olan məlumata görə, Avro/Dollar məzənnəsi 0,6% geriləyərək 1.1248 səviyyəsinə düşüb.