Fedin Martda faiz artıracağı ehtimalı 50 faizə qalxdı
İstiqraz bazarı, Fed-in Mart ayı toplantısına yalnız iki həftə qalmış, faizin artıracağının fərqinə varıb.
"Marja" Bloomberg-ə istinadən xəbər verir ki, Fed sədri Janet Yellen və digər Fed rəsmiləri hər toplantının "canlı" olduğu barədə xəbərdarlıqlar edirdi; Bu xəbərdarlıqlar 14 - 15 Mart toplantısı üçün də keçərli idi. Buna qarşı treyderlər Mərkəzi Bankın Mart ayında faizləri artıracağından indiyə qədər tam əmin deyildi. Fed-in gələn aykı toplantısında faiz artıracağı ehtimalı, Bazar ertəsi günü 50%-ə çıxıb. Ötən həftə investorlar faizin artırılacağına təxminən 33% ehtimal verirdilər.
Faiz artırılacağı gözləntisinin yüksəlməsinə dair bir çox səbəb olsa da, analitiklər hər hansı birini əsas faktor kimi göstərmirlər. ABŞ Prezidenti Donald Trump, Çərşənbə günü Vaşinqtonda dövlət xərclərinə dair planını açıqlamağa hazırlaşır. Dou Cons İndeksi ardıcıl 12-ci seansda da yüksəlib. Dallas Fed Sədri Robert Kaplan, rəsmilərin bazar gözləntilərinə həddən artıq diqqət etmədən faizi gecikmədən artırmaları lazım olduğunu bildirmişdi.
"MCP Asset Management"də iqtisadçı olan Hiroki Shimazu, "Məncə, faizin artırılması ehtimalının 50%-ə çıxması ağlabatandır. Səhm bazarında nikbin bir hava var. İnflyasiya təzyiqi var. Bu, Fed-ə faiz artırmaq məsələsində təzyiq göstərəcəkdir" deyib.