Cənub Qaz Dəhlizinin ən böyük hissəsini təşkil edən Trans Anadolu Təbii Qaz Kəməri (TANAP), dəhlizin Avropa hissəsi olan Trans Adriatik Boru Kəməri (TAP) ilə Türkiyə-Yunanıstan sərhədindəki Meriç çayı sahilində qaynaqlanaraq birləşdirilib.
TANAP və TAP şirkətlərindən verilən məlumata görə, Cənub Qaz Dəhlizində mühüm bir mərhələ də həyata keçirilib.
Dəhlizin ən böyük hissəsini təşkil edən və Türkiyə ərazilərində 20 rayon və 67 rayondan keçərək 1850 kilometr uzunluğa çatan TANAP, Şah Dəniz 2 yatağından Avropaya qaz təminatını təmin edəcək TAP-a birləşdirilib.
İki boru kəmərini birləşdirən "qızıl qaynaq" TANAP və TAP-ın nümayəndələrinin nəzarətində Türkiyə-Yunanıstan sərhədindəki Meriç Çayı sahilində aparılıb.
TANAP-ın ilk hissəsi iyun ayında Türkiyə və Azərbaycan Prezidentlərinin iştirakı ilə istifadəyə verilmişdi.
TANAP-ın nəql gücü 16 milyard kubmetrdir. Qazın 6 milyard kubmetri Türkiyəyə, qalan 10 milyard kubmeti Avropaya nəql ediləcək.
550 kilometri Yunanıstandan, 215 kilometri Albaniyadan, 105 kilometri Adriatik Dənizindən və 8 kilometri İtaliyadan keçəcək və ümumi uzunluğu 878 kilometr olan TAP, TANAP və Cənubi Qafqaz Qaz Kəməri (SCP) ilə Cənub Qaz Dəhlizini təşkil edir.