İtaliyanın kredit reytinqi aşağı salındı
Beynəlxalq kredit reytinqi agentliyi Moody's, İtaliyanın kredit reytinqini "Baa2"dən "Baa3"ə endirib. Reytinqin proqnozu "sabit"dir.
"Marja"nın məlumatına görə, agentlikdən bildiriblər ki, reytinq aşağı salınmasına əsas olaraq İtaliya hökumətinin gələcək illərə hesablanmış büdcə kəsiri hədəflərinin Moody's-in daha əvvəl proqnozlaşdırdığı səviyyələrdən yüksək olmasıdır. Agentlik hesab edir ki, maliyyə və struktur islahatlarına dair planların reallaşdırılması sürəti azalıb.
Gələn il İtaliya hökuməti büdcə kəsirinin ümumi daxili məhsula (ÜDM) nisbətini, işsizlərə veriləcək müavinət, pensiya islahatı və bank böhranlarından əziyyət çəkənlərə yardım edilməsi kimi vədləri reallaşdırmaq üçün 2,4%-ə qaldırmağı hədəfləyir. Bu rəqəm, daha əvvəl 1,6% olaraq təyin olunmuşdu.
İtaliya dövlət istiqrazları və səhmləri, Avropa Birliyindən (AB) büdcə planına tənqidlərin artırması səbəbindən həftənin son iş günündə kəskin ucuzlaşıb.
Dövlət borcunun ÜDM-ə nisbəti 130%-ə çatan İtaliya, Avropa Birliyində Yunanıstandan sonra ən çox dövlət borcu olan ölkədir.