Avro Zonasında illik inflyasiya 2%-i aşdı
Avropa Statistika Ofisinin (Eurostat) yaydığı yekun məlumatlara görə, 19 üzvlü Avro Bölgəsində avqustda 2% olan illik inflyasiya, sentyabrda 2,1%-ə qalxıb.
"Marja" xəbər verir ki, Avro Bölgəsində sentyabr ayındakı inflyasiyanın əsas komponentlərinə nəzər saldıqda, illik inflyasiya 9,5% ilə ən çox enerjidə olub. Səbəb neft qiymətlərinin yüksəlməsidir. Enerjinin ardınca, 2,6% ilə qida, alkoqol və tütün məhsulları və 1,3% ilə xidmətlər yer tutur. Enerji xaric edildikdə isə illik inflyasiya 1,3 faiz olaraq qeydə alınıb.
Avropa Birliyində (AB) isə illik inflyasiya avqusta ilə müqayisədə dəyişməyərək 2,2 faiz səviyyəsində olub.
AB-də sentyabrda ən aşağı illik inflyasiya 0,5 faiz ilə Danimarkada, 1,1 faiz ilə Yunanıstanda və 1,2% ilə İrlandiyada qeydə alınıb. Ən yüksək illik inflyasiyaya malik ölkələr isə 4,7% ilə Rumıniya, 3,7% ilə Macarıstan və 3,6 % ilə Bolqarıstan olub.
İllik inflyasiya, Avropa Mərkəzi Bankının (ECB) bütün Avro Zonası üçün hədəflədiyi "2%-ə yaxın" səviyyədən yüksəkdir.
Avro Zonasında pul siyasətini aparan ECB, regionda qiymət sabitliyini təmin etmək üçün qiymətli kağız alışı proqramı və aşağı faiz siyasətini də əhatə edən tədbirlər həyata keçirir.