Dollar ucuzlaşmağa başlayıb - GÜNƏ BAXIŞ
Dünya valyuta birjalarında dolların aparıcı valyutalara nisbətən orta qiyməti sentyabr ayının maksimumu üzərində qala bilməyib ucuzlaşmağa başlayıb.
Beynəlxalq valyuta birjalarında dolların aparıcı valyutalara nisbətən orta qiymətləri çərşənbə axşamı ucuzlaşaraq keçən həftənin önəmli səviyyələrini aşağı istiqamətdə qırmaq üzrədir. Bu baş verərsə, dolların qiymətlərində ucuzlaşma daha da sürətlənə bilər.
Amerikanın Səhm indeksləri "S&P500" və Dou Cons (ing.: "Dow Jones") müvafiq olaraq 2900 və 27000 punktun altında ticarət edilməkdə, son bir ayın önəmli minimum səviyyəsini aşağı istiqamətdə qırmaq və altında qalmaq üzrədirlər.
İstiqraz bazarlarında da 10 illik dövlət istiqrazlarının gəlirliyi son yeddi ilin maksimum səviyyəsinə yüksəldiyi vaxtda, 30 illik istiqrazların qiymətləri də yüksəlir. Lakin burada son 4 ilin maksimum səviyyəsindən danışmaq mümkündür. Bu, ABŞ iqtisadiyyatı fonunda riksləri də artırır. Belə ki, istiqraz bazarlarında qısa müddətli istiqrazların gəlirliyi uzun müddətli istiqrazların gəlirliyini üstələməsi, iqtisadi böhrana işarədir. Hal-hazırda 10 illik istiqrazların gəlirliyi 3.21%, 30 illik istiqrazların gəlirliyi isə 3.37%-dir.
Beləliklə, EUR/USD və GBP/USD məzənnələri 1.1515$ və 1.3161$-a kimi 1%, lirənin qiyməti isə 6.0846TL-yə kimi 2% bahalaşıb.
Bu gün Bakı vaxtı ilə saat 12:30 və 16:30-da müvafiq olaraq İngiltərə və ABŞ-ın sənaye sektorları ilə bağlı önəmli fundamental məlumatların açıqlanması da gözlənilir və dünya birjalarında dalğalanma daha da artacaqdır.