"Neftdə hər şey noyabrda bəlli olacaq"
Rusiya: Neft qiymətləri daha da yüksələ bilər
Rusiyanın energetika naziri Aleksandr Novak, Rusiyanın neft hasilatını daha da artırmaq üçün gücə malik olduğunu bildirərək, "Qlobal neft qiymətləri qeyri-müəyyənlik səbəbilə daha da artacaq potensiala malikdir. Hər şey noyabr ayında baş verəcək tendensiyaya bağlıdır",- deyib.
"Marja" xəbər verir ki, Novak, paytaxt Moskvada keçirilən Rusiya Enerji Həftəsi çərçivəsində, neft bazarlarında baş verən son prosesləri qiymətləndirib.
Rusiyanın neft hasilatını lazım olduğu təqdirdə artıracağını qeyd edən Novak, "Rusiyanın neft hasilatı zirvəsinə çatmayıb və lazım gələrsə artıra bilərik. Bu il təxminən 555 milyon ton neft hasil edəcəyimizi təxmin edirik",- ifadəsini istifadə edib.
Novak, neft qiymətlərində son dövrdə baş verən sürətli yüksəlişə dair, "Qlobal neft qiymətləri qeyri-müəyyənlik səbəbilə daha da artacaq potensiala malikdir. Hər şey noyabr ayında baş verəcək tendensiyaya bağlıdır",- deyib.
"Lukoil"in rəhbəri Vaqif Ələkbərov bu gün verdiyi açıqlamada, Rusiya şirkətlərinin neft istehsalında maksimum həcmə çatdığını bildirmişdi.